Europarlament schválil nový balík sankcií proti Rusku. Postihy cielia na podnikateľov, no aj tieňovú flotilu
V Štrasburgu prebieha posledné plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu v roku 2024. Plénum schválilo pätnásty balík sankcií proti Rusku aj výnimky zo zákazu dovozu ruských ropných produktov.
Členské štáty Európskej únie dnes schválili pätnásty balík sankcií proti Rusku, ktoré pokračuje v invázii na Ukrajine. Informovala o tom Rada EÚ.,
Balík obsahuje okrem iného obmedzenia pre 54 osôb a 30 právnických subjektov, ktoré sa podieľajú na ruskej agresii.
Opatrenia sú napríklad zamerané proti takzvanej tieňovej flotile zahraničných plavidiel, ktoré prepravujú ruské ropné produkty.
Slovensko si vybojovalo predĺženie energetickej výnimky. Palivá z ruskej ropy môže do Česka posielať aj naďalej
Súčasťou balíka je ale tiež predĺženie takzvaných výnimiek z európskeho dovozu ruských ropných produktov. Tie sa týkajú Slovenska, Česka a Maďarska.
Kallasová potvrdila jednotu v podpore Ukrajiny
"Rusko pokračuje vo svojom brutálnom útoku proti Ukrajine a ukrajinskému ľudu. Tento balík sankcií je súčasťou našej reakcie s cieľom oslabiť ruskú vojnovú mašinériu a tých, ktorí túto vojnu umožňujú, vrátane čínskych spoločností," uviedla nová šéfka únijnej diplomacie Kaja Kallasová, ktorá schôdzke ministrov zahraničných vecí dnes predsedala prvýkrát.
Schválenie sankcií podľa nej ukazuje jednotu členských štátov EÚ v pokračujúcej podpore Ukrajiny.
"Našou bezprostrednou prioritou je, aby Ukrajina mala čo najsilnejšiu pozíciu. Budeme stáť pri ukrajinskom ľude na všetkých frontoch: humanitárnej, ekonomickej, politickej, diplomatickej a vojenskej. Nemôže byť pochýb, že Ukrajina vyhrá," dodala.
Slabší 15., príprava 16. balíka
Pätnásty balík, ktorý vznikal za maďarského predsedníctva Rade EÚ, je podľa niektorých diplomatov "slabší", sankčný zoznam sa iba rozrástol o fyzické a právnické osoby.
Šestnásty súbor sankcií začal vznikať už teraz a dokončovaný bude na začiatku budúceho roka za poľského predsedníctva v Rade EÚ. Jeho prijatie sa očakáva na konci februára, keď uplynú tri roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
Dva ruské tankery v Kerčskom prielive poškodila búrka. Svedok: Trupy sa začali lámať, ľudia skákali do mora
Predbežný program
Rokovania, ktoré potrvajú do 19. decembra, sa zamerajú na rôzne dôležité témy, vrátane situácie v Sýrii a Gruzínsku, ako aj na ekonomické otázky.
V utorok (16. decembra) tiež odovzdajú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.
Szijjártó: Ukrajina potrebuje prímerie, nie zbrane
Na rokovaní Rady Európskej únie v pondelok bude podľa šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjártóa veľký boj, ale ako avizoval na Facebooku pred odletom do Bruselu, maďarská vláda neustúpi zo svojej pozície zasadzovania sa za mier.
Dodal, že Ukrajina potrebuje prímerie, a nie ďalšie zbrane.
"Ani blížiace sa Vianoce nedokážu potlačiť vojnovú atmosféru. Napriek nastoleniu možnosti vianočného prímeria a masovej výmeny väzňov dnes chcú uvoľniť viac ako šesť miliárd eur na zásielky zbraní. Tlačia na Ukrajincov, aby poslali 18-ročných chlapcov na front a zároveň chcú zaradiť gruzínskych predstaviteľov na sankčný zoznam, pretože ľudia v Gruzínsku sa odvážili zvoliť si suverénnu vládu," napísal Szijjártó.
Nová Európska komisia sa 1. decembra oficiálne ujala funkcie: