V Gruzínsku si hlavu štátu prvýkrát vyberal zbor voliteľov. Prezidentka označila jej nástupcu za paródiu a výsmech

včera 17:37

Gruzínska prozápadná prezidentka Salome Zurabišviliová označila zvolenie Michaila Kavelašviliho za jej nástupcu za paródiu a výsmech demokracii. Prezidenta prvýkrát nevyberali voliči, ale zbor voliteľov, zložený z poslancov a zástupcov regionálnych samospráv, v ktorom mala väčšinu vládnuca strana Gruzínsky sen.

Salome Zurabišviliová
Foto: TASR/AP
Gruzínsko prezidentka Salome Zurabišviliová

Voľby sa odohrali napriek protivládnym protestom, ktoré v krajine prebiehajú už tretí týždeň. 53-ročný exfutbalista a kritik Západu Kavelašvili bol jediným kandidátom v dnešnom hlasovaní, ktoré však gruzínska opozícia bojkotovala. Neuznáva totiž legitimitu nového parlamentu, ktorý vzišiel zo spochybňovaných októbrových volieb.

Kavelašvilimu ako prvý zo zahraničných predstaviteľov zablahoželal azerbajdžanský autoritársky prezident Ilham Alijev.

Paródia, ktorá nič neznamená

Demonštrácie v Tbilisi pokračovali od sobotňajšieho rána pred sídlom parlamentu, kde sa prezidentské voľby konali. Medzi demonštrantov prišla aj súčasná hlava štátu a hlasovanie označila za paródiu, ktorá nič neznamená.

„Pred rokom získalo Gruzínsko štatút kandidáta (na členstvo v EÚ), dnes ústredný výbor ‚volí‘ ‚jedného a jediného‘ kandidáta ako výsmech demokracii. To nikdy nezabráni Gruzínsku ísť po európskej ceste a k demokratickej budúcnosti!“ uviedla Zurabišviliová.

„Za dva týždne bude musieť Zurabišviliová opustiť prezidentskú funkciu,“ vyhlásil premiér Irakli Kobachidze v reakcii na prezidentkino spochybnenie dnešného hlasovania. Existujúcu hlavu štátu označil za „tragickú postavu slúžiacu zahraničným silám“.

Doterajšiu prezidentku zvolili Gruzínci v priamej voľbe v roku 2018 ako nezávislú kandidátku, ktorá mala podporu Gruzínskeho sna. Odvtedy sa však rozišla s touto stranou a obvinila ju z nastolenia autoritárskeho režimu. Vyhlásila tiež, že neodíde z najvyššieho úradu, kým nebudú usporiadané nové parlamentné voľby.

Pozrite si reportáž o tom, ako si zákonodarcovia zvolili prezidenta.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok