IC vlaky definitívne končia, padli za obeť novému grafikonu. Bola to najväčšia pýcha štátnych železníc

V sobotu (14.12) definitívne končí aj prevádzka takzvaných IC-čiek. Podľa železníc boli drahé, neefektívne a málo využívané.

Bola to najväčšia pýcha štátnych železníc. Vlaky InterCity u nás s malou prestávkou jazdili odkedy vzniklo samostatné Slovensko. Bratislavu s Košicami spojili za štyri a pol hodiny.

Teraz sa ale prevádzka IC-čiek definitívne končí. Za obeť padli najnovšiemu grafikonu.

"Namiesto vlakov IC budú jazdiť expresy, z toho dva páry zrýchlené, expres Kriváň a tie ostatné expres Tatran," uviedol generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa.

V reportáži uvidíte jedno z posledných IC-čiek, ktoré sa vydáva na svoju cestu z hlavného mesta do metropoly východu. Dopraví ho tam mladý rušňovodič, ktorý o tejto práci sníval odmalička.

Aký je rozdiel medzi IC a iným vlakom?

"Jedna z tých najlepších, najkrajších vecí, ktorú som zažil. Keď si človek uvedomí, že toľko ton dáva dennodenne do pohybu a vie s nimi zaobchádzať a brzdiť presne tak ako treba, cestujúcich doviezť do školy, do práce, domov, tak to je pocit na nezaplatenie," povedal Štefan Horváth, rušňovodič.

Vlaky InterCity jazdili severnou traťou. Boli povinne miestenkové a na diaľkových spojoch prinášali najvyšší komfort, aký slovenské železnice dokážu poskytnúť. Každá súprava mala kapacitu 260 miest.

Je rozdiel, či riadite IC-čko alebo iný vlak? "Rozdiel to je, časy medzi zastaveniami sú menšie, človek si to musí lepšie vyrátať aby to stihol," dodal rušnovodič.

Lokomotívy a vagóny, ktoré doteraz jazdili pod značkou InterCity, budú v novom grafikone zaradené ako obyčajné alebo regionálne rýchliky. Medzi Bratislavou a Košicami budú premávať každú hodinu.

"Rozhodne si myslím, že toto nie je dobrý krok práve preto, že my chceme, aby ľudia cestovali po železnici. Takže ja tomu trošku nerozumiem a že určite to bude autom stále zložitejšie, to je nad slnko jasné," dodal Alexander Štefuca, motoristický novinár.

Vlaky InterCity boli komerčné, štát ich teda nedotoval. Neplatili v nich ani 100-percentné zľavy pre študentov a dôchodcov ako v bežných rýchlikoch.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok