Preležaniny trápia stovky pacientov. Odborníci z Košíc radia, ako pomôcť imobilným počas sviatkov
Na Slovensku chýba špecializovaná starostlivosť o pacientov s dekubitmi. Pomoc odborníkov v košickej univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura vyhľadajú ročne stovky ľudí. Ak s vami vianočné sviatky strávia aj imobilní príbuzní, fyzioterapeutka pre televíziu ta3 ukázala niekoľko tipov ako ich správne polohovať.
Dekubity alebo preležaniny sú mimoriadne bolestivé otvorené rany, ktoré môžu vážne ohroziť život. Zďaleka sa netýkajú iba starých a dlhodobo imobilných ľudí.
"Mali sme aj dieťa, ktoré malo dekubit. Čiže od narodenia až po tú najstaršiu vekovú skupinu sa môžu vytvoriť dekubity," uviedol vedúci lekár septického oddelenia UNLP Marián Rošák.
Preležaniny spôsobuje tlak na miesta, kde je koža najbližšie ku kosti. Rany vznikajú nedostatočným prekrvením tkaniva. Drahá a zdĺhavá liečba nemusí byť vždy úspešná.
"Prvé štádium je začervenanie, druhé v podstate plošný defekt. Čím sú vyššie štádiá, tým je to problematickejšie riešiť," dodal lekár.
Do boja chcú zapojiť aj umelú inteligenciu
Marián Rošák sa problematike venuje 10 rokov. Komplexne zameraná starostlivosť o pacientov s preležaninami však podľa neho na Slovensku chýba.
"Ak máte dekubit 3. až 4. stupňa vyjde vás to 10- až 15-tisíc za 11 mesiacov. V Amerike na prevenciu ide ročne 15 miliárd, u nás to je otázne," povedal Marián Rošák.
Univerzitná nemocnica v Košiciach zriadila špeciálne ranové tímy. Ročne ich starostlivosť vyhľadá približne 800 pacientov. Do boja s preležaninami plánujú v budúcnosti zapojiť aj umelú inteligenciu.
"Vieme, že existujú tablety, ktoré vlastne sú zamerané na to, že sa ten dekubit zhodnotí a automaticky sa naordinuje nejaká liečba," povedala námestníčka úseku ošetrovateľstva UNLP Alena Kelnerová.
Správne polohovanie dokáže na 90 % zabrániť vzniku preležanín. Pre tých, ktorí si počas vianočných sviatkov plánujú vziať domov imobilných príbuzných, má fyzioterapeutka niekoľko rád.
Niekoľko rád
"Každé dve až tri hodiny meniť jeho polohu, aby miesta, kde vznikajú dekubity, boli vlastne odľahčené," uviedla Miroslava Vysocká, fyzioterapeutka UNLP.
Zvýšenú pozornosť treba venovať krížovej oblasti, pätám, lopatkám, záhlaviu a lakťom. Pri polohovaní pomôžu vankúše rôznych rozmerov alebo deka.
"Otáčanie na bok je v podstate úplne jednoduché. Pokrčíme koleno, ruku dáme hore, chytíme za rameno a otočíme pacienta. Pokiaľ chceme ho posadiť, kolená pokrčíme ešte viacej, spustíme ich dole, chytíme za rameno a dvihneme pacienta," povedala fyzioterapeutka.
V ideálnom prípade by mohli s polohovaním pomôcť viacerí členovia domácnosti. Dôležité je neťahať ležiaceho po podložke, aby nedošlo k poraneniu podráždenej pokožky.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac