Falošné obvinenia a konšpirácie. Juhokórejský prezident čelí impeachmentu, médiá ho prirovnávajú k Trumpovi

14.12.2024 05:00

Keď juhokórejský prezident Jun Sok-jol minulý týždeň vyhlásil stanné právo, odôvodnil to tvrdením, že do krajiny prenikli severokórejské komunistické elementy, ktoré údajne ovplyvnili tohtoročné parlamentné voľby, ktoré jeho strana prehrala.

Južná Kórea
Foto: TASR/AP

Mnohým sa jeho vyjadrenia mohli zdať ako krok späť do čias studenej vojny, uviedla agentúra AFP. Jeho rétorika však skôr odrážala a ďalej podporovala dezinformácie o volebných podvodoch, ktoré sú obľúbené medzi krajne pravicovými konšpirátormi v Južnej Kórei.

Obvinenia z komunistickej infiltrácie

Nacionalistické nálady a ostrý antikomunizmus v Južnej Kórei sa často zameriavajú na liberálnych politikov. Obviňujú ich, že sú severokórejskými agentmi v spojení s Pchjongjangom a že chcú destabilizovať juhokórejskú demokraciu.

V krajine sa už dlhodobo objavujú nepodložené obvinenia, že juhokórejský volebný systém bol kompromitovaný komunistickými silami, ako to spomenul aj samotný Jun, keď vyhlásil stanné právo.

Podporovatelia z konšpiračnej scény

Priaznivci konšpiračných teórií vyjadrili podporu Junovi, ktorý teraz čelí snahám opozície o jeho odvolanie z funkcie hlavy štátu a obvineniam zo vzbury.

„Musíme zastaviť impeachment prezidenta Jun Sok-jola. Ak sa nám to nepodarí, nebude možné vytvoriť front proti volebným podvodom,“ vyzval youtuber Ko Song-kuk svojich odberateľov, ktorých je viac ako milión.

Počas prejavu, v ktorom minulý utorok vyhlásil v Južnej Kórei stanné právo, Jun povedal, že „odstráni protištátne elementy, ktoré ničia slobodu a šťastie ľudí“.

Vo štvrtkovom vyhlásení prezident opäť spomenul volebný systém: „Ako môže verejnosť dôverovať výsledkom volieb, keď počítačový systém, ktorý riadi voľby, jadro demokracie, je taký nedbalý?“

Obavy zo špionáže

Po vyhlásení stanného práva sa na juhokórejských sociálnych sieťach rozmohli konšpiračné teórie. Jedna skupina na Facebooku tvrdila, že protesty proti Junovi infiltrovala vládnuca Komunistická strana Číny. Ľudia zdieľali fotografie, na ktorých falošne tvrdili, že na nich protestujúci nesú „čínske komunistické krabice od mlieka“.

„Vedel som, že do našej krajiny nasadili špiónov, aby sa zbavili prezidenta Juna,“ znel jeden z komentárov. Analýzou kartónov mlieka na fotografiách agentúra AFP zistila, že výrobky v skutočnosti pochádzajú z Taiwanu.

Mnohí konšpirátori v online priestore mali pocit, že Jun im dal za pravdu, keď tvrdil, že severokórejskí agenti vlani uskutočnili hackerský útok na juhokórejskú Národnú volebnú komisiu. Prezident tým spochybnil drvivú porážku svojej strany v tohtoročných aprílových voľbách.

Juna prirovnávajú k Trumpovi

Volebná komisia tvrdenia o hackerskom útoku odmietla a uviedla, že Juhokórejčania hlasujú pomocou papierových hlasovacích lístkov, ktoré sa počítajú ručne. Informačné systémy a elektronické zariadenia sa používajú len ako podporné nástroje, zdôraznila komisia.

Podľa agentúry AFP nie je jasné, do akej miery bolo Junovo konanie inšpirované konšpiračnými teóriami. Krajne pravicoví konzervatívci sa však po víťazstve opozície v parlamente už niekoľko mesiacov usilujú o vyšetrenie volebných podvodov.

Podľa AFP Junove nepodložené tvrdenia sú ozvenou vyhlásení teraz už znovuzvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že prezidentské voľby v USA v roku 2020 boli zmanipulované. Voľby vtedy vyhral Joe Biden. Keď Trump výsledok spochybnil, vo Washingtone vypukli nepokoje a jeho stúpenci 6. januára 2021 vtrhli do Kapitolu.

Pozrite si reportáž o podpore impeachmentu z 12. decembra 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok