Štyridsaťtisíc poškodených a milióny na tajných účtoch. Polícia rozbila najväčší charitatívny podvod v Česku

13.12.2024 15:42

Skupina desiatich podvodníkov vybrala na vymyslenú charitu viac než 64 miliónov korún (viac než 2,5 milióna eur) a podviedla tak najmenej 40 000 ľudí. Podľa polície ide o najrozsiahlejší prípad zbierkového podvodu v Česku.

polícia čr.jpg
Foto: TASR/Michal Svítok

Polícia vyzvala ľudí, aby boli pri prispievaní do zbierok obozretní a overili si, komu peniaze skutočne darujú. Obvineným hrozí až desaťročné väzenie. Podrobnosti o prípade v piatok uviedla policajná hovorkyňa Eva Kropáčová.

Tisíce poškodených

Polícia o podvodoch informovala už na začiatku minulého roka. Prípad však podľa jej slov v priebehu vyšetrovania narástol do obrovských rozmerov. Kriminalistom sa podarilo prepojiť reťazec poškodených, vďaka čomu zistili, že ich je minimálne 40 000.

Podľa vyšetrovania sa skupina niekoľkých známych v roku 2020 rozhodla rýchlo si zarobiť peniaze. Vymysleli preto, že založia nadáciu pre chorých a hendikepovaných ľudí, do ktorej budú telefonicky žiadať ľudí o príspevok.

Darčeky z "chránených dielní"

Ako súčasť podvodu tiež vymysleli, že im ako darček pošlú výrobok z chránenej dielne, kde hendikepovaní ľudia údajne pracujú. Predmety, ktoré podvodníci ľuďom posielali, však nakupovali za nízke sumy vo veľkoskladoch alebo ich sami vyrábali.

"Keď zistili, že v našej krajine je mnoho dobrých a dôverčivých ľudí, ktorí sú ochotní prispieť na chorých, svoj biznis rozbehli vo veľkom. Prenajali si niekoľko kancelárií, kde zriadili telefonické centrá a najali si niekoľko ľudí. Tí mali za úlohu pokračovať v obvolávaní darcov a ako odmenu dostávali podiel z každého zaplateného balíčka. Ich zárobok teda záležal na tom, koľko dôverčivých ľudí presvedčia," priblížila činnosť podvodníkov polícia. Telefonujúci podľa nej s vidinou vysokého zárobku často používali metódy založené na psychickom nátlaku a emocionálnom vydieraní.

Prepracovaný systém podvodu

Väčšina peňazí skončila na netransparentných účtoch, ktoré patrili firmám obvinených. Malú časť zisku skutočne používali na charitatívne účely, čo prezentovali na sociálnych sieťach, aby tým vzbudili dôveru.

Polícia v tomto prípade obvinila už desať osôb pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu. Keďže pôsobili ako organizovaná skupina a spôsobili škodu veľkého rozsahu, hrozí im až desaťročné väzenie.

Pozrite si archívnu reportáž o podvodoch na senioroch z 11. októbra 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok