Keketi je z Migaľa a spol. sklamaný, za svojimi zákonmi si stojí. Ako hodnotí konanie rebelov z Hlasu politológ?

Plán ministra športu Dušana Keketiho presunúť na šport 60 miliónov eur sa nateraz zrejme neuskutoční. Parlament odložil športové zákony na február, blokoval ich koaličný poslanec Hlasu Samuel Migaľ. Šéf rezortu zhodnotil politické dianie v Téme dňa.

téma
Foto: ta3

Dvojica zákonov, ktoré sa mali zamerať na podporu športu v regiónoch, vyvolala v parlamente búrlivé diskusie.

Hlavným bodom bola predpokladaná alokácia 60 miliónov eur zo súčasných 20 miliónov na podporu infraštruktúry, z čoho časť mala byť použitá na financovanie športových projektov. Peniaze mali byť následne rozdelené medzi samosprávy a športové zväzy,

"Nezaznamenali sme žiadne vážne pripomienky, dokonca aj s pánom Migaľom sme dospeli k rýchlemu kompromisu," objasnil Keketi.

Minister je zo správania poslancov sklamaný

Napokon sa však ukázalo, že aj keď sa tieto zákony pripravovali intenzívne od začiatku roka, ich schválenie sa posunulo na február.

"Bol investovaný veľký čas a práca, či už ľudí na ministerstve, alebo zo strany zväzov, a myslíme si, že zákony boli pripravené dobre," konštatoval Keketi.

Kritika, ktorá sa objavila v druhom čítaní, prišla podľa neho príliš neskoro.

"Pripomienky prišli neskoro a nebolo o nich diskutované v dostatočnom predstihu," povedal s tým, že k takýmto zásadným pripomienkam by malo dochádzať už pred druhým čítaním.

Jablkom sváru boli neregistrované športy

Čo sa týka obsahovej stránky zákonov, predstavitelia ministerstva sa vyjadrili, že medzi hlavné obavy patrí podpora neregistrovaných športov.

"Hovoríme o množstve neregistrovaných športov, na ktoré bolo navrhované vyčleniť 900-tisíc eur," vysvetlil šéf rezortu. Zákon totiž definuje uznané športy, ktoré spĺňajú kritériá medzinárodného uznania, a na podporu neregistrovaných športov existuje samostatný proces financovania cez výzvy ministerstva.

Konflikt vznikol najmä kvôli rozdielnym názorom na to, kto by mal mať právomoc riadiť orgány na riešenie sporov v rámci športového sektora.

Na poslednú chvíľu

Minister zároveň kritizoval opozíciu za to, že neskoro predložila zásadné pripomienky, čím sa celý proces skomplikoval. "Je škoda, že zákony, ktoré boli dobre pripravené, nebudú platné od januára," dodal.

Na otázku, či bude možné dohodnúť sa v parlamente, Keketi odpovedal, že hľadanie kompromisov je stále možné, aj keď diskusia sa posúva aj na osobnú rovinu medzi poslancom Samuelom Migaľom a predsedom SNS Andrejom Dankom. "Dúfame, že politická situácia sa cez sviatky ukľudní," uzavrel.

Pozabudli na svoju stranícku príslušnosť

V druhej časti relácie sa do témy zapojil odborník. Súčasné vyjadrenia poslancov, ako aj pretrvávajúce napätie v koalícii môžu podľa politológa Radoslava Štefančíka viesť k neistej budúcnosti vládneho kabinetu.

"Nespokojnosť nie je len medzi poslancami okolo pána Huliaka, ale aj medzi tými okolo pána Migaľa," upozornil.

Podľa politológa nie je nezvyčajné, že v rámci koalície dochádza k rozdielnym názorom, avšak atmosféra v Národnej rade nasvedčuje tomu, že niektorí poslanci stále neidentifikovali svoju rolu v rámci koalície, čím dochádza k názorovej roztrieštenosti.

Správanie poslancov vyvoláva otázniky

Rebelujúce postoje jednotlivých poslancov Hlasu môžu podľa neho poukazovať aj na možné ambície jednotlivcov prevziať vedúcu pozíciu v strane, čo môže vyvolať ďalšie napätie.

Politológ upozorňuje, že títo poslanci sa odlišujú od bývalých členov strany Smer, ktorí prišli s Petrom Pelegrinim do Hlasu. „Títo noví členovia, ako pán Migaľ, sa viac orientujú na modernejšie formy politiky, čo môže v konečnom dôsledku viesť k ďalším vnútorným sporom v strane,“ uviedol.

Napriek týmto výhradám zdôraznil, že riešením nestability môže byť aj ponuka exekutívnych funkcií pre nespokojných členov koalície. Podľa politológa je ešte predčasné predvídať, ako sa celá situácia vyvinie na najbližšej februárovej schôdzi.

Pozrite si celú časť relácie Téma dňa.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok