Toxický kokteil v spoločnosti. Na Slovensku máme ľudskoprávnu krízu, tvrdí Amnesty International

Na Slovensku máme ľudskoprávnu krízu. Tvrdí to medzinárodná organizácia Amnesty International. A to pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv.

Amnesty International v tohtoročnej bilancii kritizuje viaceré dlhodobé problémy, ale aj nové zákony. Poukazuje na policajné násilie, zvýšenie vládnej kontroly nad verejnoprávnymi médiami, šírenie stereotypov voči menšinám alebo systémovú segregáciu rómskych detí.

„Dokopy to vytvára veľmi toxický kokteil v slovenskej spoločnosti, kde sa hľadajú verejní nepriatelia. Či už mimovládky, menšiny, chudobní ľudia,“ povedal riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.

Amnesty International kritizuje lex atentát

Najväčšia ľudskoprávna organizácia na svete, Amnesty International, vidí problém aj v súbore zákonov lex atentát. Tie po májovej streľbe na premiéra upravili pravidlá protestov.

„Do práva na zhromažďovanie môžete zasahovať len v nevyhnutných situáciách a vždy v súlade s princípom primeranosti. To tie prijaté zákony rozhodne neboli,“ vysvetlil Sloboda.

Nerobí si z nich ťažkú hlavu

„Tie zmeny, ktoré sme my presadili, boli v súlade s ústavou a rokovacím poriadkom. A takéto úvahy Amnesty International, nech to číta kto chce, ja si z nich ťažkú hlavu robiť nebudem,“ povedal poslanec NR SR Michal Bartek (Hlas-SD).

„Lex atentát je mimoriadne problematický. Budeme podávať podnet na Ústavný súd vo veciach výkladu niektorých ustanovení tohto zákona,“ kritizuje zákon predseda poslaneckého klubu Martin Dubéci (PS).

Problém má aj ombudsman

Výrazné problémy v dodržiavaní ľudských práv vidí aj ombudsman. Upozorňuje najmä na policajnú brutalitu. S mimoriadnou správou o ponižujúcom zaobchádzaní so zadržanými chce vystúpiť aj pred poslancami.

„Moje dvojročné poznatky ukazujú, že je tam veľký problém. A chcem parlamentu ukázať, že je tam veľký problém, aby sa parlament pozrel na to, ako sa exekutíva správa k obyvateľom Slovenska,“ dodal verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

Organizácia Amnesty International tvrdí, že trend zhoršenej ľudskoprávnej situácie pozoruje aj v okolitých štátoch.

„V mnohých prípadoch tam vidíme snahu inšpirovať sa Viktorom Orbánom v Maďarsku. Ľudskoprávna situácia na Slovensku tento rok dosiahla slepý bod. Je nevyhnutné, aby sa slovenská vláda vrátila z tejto slepej uličky,“ vysvetľuje Sloboda.

Pomohli sme kriminálnikom?

„Amnesty International asi nebrala do úvahy, ako sa uvoľnil život a práva kadejakým trestancom a kriminálnikom. Lebo tým táto vláda pomohla. Ale tak sme si zvolili, tak máme,“ dodáva poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS).

„Ľudskoprávna kríza, v tomto nikto nie je za vodou. Žiadna krajina, žiadna civilizácia. Treba v tom byť vždy pozorný,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok