Slovenské kúpele sú nevyužitý potenciál pre rozvoj turizmu. Ako to zmeniť?

11.12.2024 17:31

Slovenské kúpele majú obrovský potenciál. Ako môžeme využiť naše prírodné zdroje na podporu zdravia obyvateľov a rozvoj cestovného ruchu? O výzvach a príležitostiach, ktoré prináša súčasná situácia v kúpeľníctve debatoval minister športu a cestovného ruchu Dušan Keketi a odborníci z kúpeľného sektora na konferencii televízie ta3 Kúpeľníctvo.

Lacnejšie kúpele pre samoplatcov. Zvýši novela zákona návštevnosť?
Foto: TASR/AP

Minister športu a cestovného ruchu SR Dušan Keketi konštatoval, že sa mení štruktúra ľudí, ktorí využívajú kúpeľnú starostlivosť. Kým v minulosti boli zhruba rovnako rozdelení samoplatcovia, pacienti, ktorým pobyt hradila zdravotná poisťovňa a ľudia zo zahraničia, dnes je výrazne viac samoplatcov a veľmi malé percentom zahraničných turistov. A aj tí sú úzko vyšpecifikovaní z krajín, ktoré preplácajú zdravotnú starostlivosť.

„Tá výzva je v lepšej propagácii, možno v cielenejšej propagácii a možno aj uvedomení si, že hľadáme inú cieľovú skupinu. Od tých 55+, kde to historicky patrilo, sa posunúť možno aj viac do wellness oblasti. Tým pádom, keď hľadám inú cieľovú skupinu, tak potrebujem aj iné komunikačné nástroje, marketingové nástroje, iné veci. A toto je tá výzva s ktorou by sme chceli pracovať a pomôcť tomuto sektoru,“ povedal s tým, že majú naplánovaných viac ako 25 veľtrhov, kde chcú osloviť novinárov zo zahraničia.

Zdravotná gramotnosť

Generálny riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany a Smrdáky Peter Bednarčík si myslí, že zdravotná gramotnosť slovenskej populácie je na inej úrovni ako tá klasická digitálna, mediálna, počítačová či finančná. „Ja nehovorím, že tieto spomínané gramotnosti sú menej dôležité. Snažím sa len upozorniť na to, že pokiaľ tieto gramotnosti rozprávajú, ako budeme žiť, zdravotná gramotnosť rozpráva o tom, či vôbec budeme žiť. A to je veľmi dôležité aj z hľadiska kúpeľníctva ako takého,“ uviedol.

Momentálne máme na Slovensku zhruba 40 000 prameňov, z toho 1945 je vedených ako minerálna voda. Pri rozlohe krajiny a počte obyvateľov vychádza jeden prameň na kilometer štvorcový a 132 ľudí na jeden prameň. „My máme obrovský svätý grál, ktorý tu máme. Bohužiaľ aj vďaka nám kúpeľníkom, ktorí sme za posledné roky až tak nepromovali to kúpeľníctvo ako také, tak sa dostalo do úzadia. Malo by to byť v tej našej DNA, tie prírodné zdroje, ktoré my máme, sú obrovskou devízou, ktoré by malo Slovensko do budúcna využiť,“ dodal.

Konferencia televízie ta3 Kúpeľníctvo Foto: Robert Hüttner Konferencia televízie ta3 Kúpeľníctvo

Pomáha aj psychike

Prednosta Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine a profesor Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine Egon Kurča zdôraznil, že kúpeľníctvo má obrovský význam a má aj obrovskú tradíciu. „Prvé výraznejšie zmienky v literatúre sú už z 15. storočia. Kúpeľníctvo uhorského kráľovstva, a to najmä Horného Uhorska, bolo známe po celej Európe a spolu s regiónom napríklad pyrenejským alebo švajčiarskym, to boli extrémne lukratívne destinácie,“ povedal.

Kúpeľníctvo nemá len liečebný zmysel, ale aj preventívny, či už na telesné somatické ťažkosti, ale kúpeľné pobyty pomáhajú regenerovať aj psychické záležitosti. „Dnes je každý druhý človek trošku zľahka na nervy, takže ono to má celý rad aspektov, dokonca aj vedeckých. Možnosti skúmať určité biologické a zdravotné javy, takže je tu veľký záber a veľký potenciál,“ uviedol.

Pripomenul, že v minulosti bolo kúpeľníctvo zadarmo, neskôr malo tendenciu nabrať „hotelovo hoštaplersky“ charakter a bol by rád, kedy sa vrátila odbornosť.

Kúpele do 24 hodín

Riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi a člen predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera Marian Faktor potvrdil, že na význame a hodnote kúpeľnej liečby je široká zhoda. Druhá vec je, keď hovoríme o tej časti kúpeľnej zdravotnej starostlivosti, ktorá má byť hradená z verejného zdravotného poistenia.

„Samozrejme, že aj my máme nejaké možnosti ako podporovať kúpeľnú liečbu. To, čo sme zmenili je to, že kúpeľný pobyt alebo miesto, kde náš poistenec trávi liečbu si vyberá poistenec sám. Neurčuje to zdravotná poisťovňa. Je to medzi klientom a ponukou jednotlivých kúpeľov. Po druhé zásadným spôsobom sme zjednodušili byrokraciu. V online svete a v digitalizácii sme sa rozhodli ten proces výrazne zjednodušiť. Teraz vypísanie kúpeľného návrhu trvá 5 alebo 7 minút. Nie sú tam nutné prílohy a schválenie je možné, keď je všetko v poriadku, do 24 hodín,“ povedal.

Viac zaujímavostí si pozrite vo VIDEU.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok