Vojna sa skončila, vráťte sa domov, počúvajú sýrski utečenci. OSN varuje, že by sa nemali unáhliť

11.12.2024 12:24

Vojna sa skončila, vráťte sa domov. Tejto výzve dnes čelia sýrski utečenci v Európe. Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu, Geir Pedersen, varuje. Európa by sa s vysťahovaním sýrskych utečencov nemala unáhliť. Sýria je nestabilná. Zároveň vyzval aktérov zo zahraničia vrátane Izraela, aby do krajiny vojensky nezasahovali.

Pád Asadovho režimu predstavuje pre Sýrčanov obrovskú neznámu. Obnova krajiny sa začne 13 rokov po občianskej vojne, ktorá zabila státisíce ľudí. Milióny utečencov stále žijú v táboroch po jednom z najväčších vysídlení modernej doby. Viac ako 6 miliónov ľudí utieklo pred bojmi do zahraničia. Najviac z nich sa usídlilo v Turecku. V krajinách Európskej únie požiadalo len do konca minulého roka o azyl viac ako jeden a pol milióna migrantov zo Sýrie.

„Situácia v Sýrii je stále nestabilná. Musíme si uvedomiť, že veci sa nedoriešili. Z rozprávania so Sýrčanmi viem, že sú plní nádeje a optimizmu a mnohí sa chcú vrátiť späť," povedal Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu, Pedersen.

Viaceré európske štáty už pozastavili azylové konania pre migrantov zo Sýrie. Vysvetlenie je jednoduché – Asadov režim padol, dôvod na udelenie azylu pominul. Urobili to v Nemecku, Rakúsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Taliansku, Grécku, Švajčiarsku, ale aj v Dánsku, Švédsku a Nórsku. Mnohí politici navrhujú, aby sa Sýrčania vrátili domov. Alebo ich chcú deportovať.

„Nenazval by som Sýriu ovládanú povstalcami pod kontrolou. Síce svet upokojujú, ale stále tam existujú určité problémy so zákonom a poriadkom," dodal Pedersen.

Podľa Pedersena najdôležitejším testom bude spôsob, ako príde k odovzdaniu moci v Damasku. Na severovýchode Sýrie sa stále bojuje. Izrael na sýrskom území podniká nálety na vojenské objekty a prenikol i do nárazníkovej zóny na spoločnej hranici. Za 48 hodín útočil asi 480-krát. Útoky odôvodňujú nutnosťou zaistiť vlastnú bezpečnosť po páde režimu sýrskeho diktátora.

Dodajme, že podľa údajov OSN nemá 13 miliónov Sýrčanov dostatok potravín, ani pitnej vody. 69 percent ľudí musí vyžiť s menej ako siedmimi dolármi na deň.

Témy: Sýria utečenci
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok