Matovič pozval obyčajných ľudí pred kamery, hovorili o čiernej práci
Zamestnanci, ktorí mali pracovať načierno na stavbách diaľnic, nielenže pracovali bez pracovnej zmluvy, ale aj na základe falošnej lekárskej prehliadky. Uviedol to na brífingu líder hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič spolu s piatimi zamestnancami, ktorí na stavbách pracovali ako tesári.
Pracovali bez lekárskych prehliadok
Podľa Matoviča si takýto typ práce vyžaduje potvrdenie o lekárskej spôsobilosti. "Robili bez zmlúv, ale robili aj na základe falošných zdravotných prehliadok. Nikto z nich nebol na zdravotnej prehliadke, existujú len opečiatkované potvrdenia od falošnej lekárky z Čiech," povedal Matovič.
Bývalí zamestnanci potvrdili, že pracovnú zmluvu za celé ich pôsobenie na stavbách nedostali. "Pri nástupe mi bolo povedané, že dostanem pracovnú zmluvu, ktorú som nevidel štyri mesiace, čo som tam robil. Za august som ešte stále nedostal výplatu,“ uviedol bývalý zamestnanec Daniel Fábry. Aj ostatní pracovníci potvrdili, že časť mzdy nedostali.
Celú tlačovú besedu si môžete pozrieť TU:
Požaduje vyššie pokuty
Poslanec za OĽaNO-NOVA Ján Marosz upozornil, že v slovenskej legislatíve je zamestnávanie bez pracovnej zmluvy chápané len ako priestupok. Hnutie preto požaduje, aby sa za nelegálne zamestnávanie zaviedla trestná zodpovednosť a aby sa pokuty, ktoré vymáha inšpektorát práce, zvýšili.
Okrem toho Marosz navrhol, aby sa register diskvalifikácií rozšíril aj o právnické osoby, o ktorých sa preukáže, že zamestnávajú ľudí načierno. Tým pádom by podľa neho tieto firmy nemohli participovať na zákazkách z verejných zdrojov.
Čierna listina
Prípadom sa zaoberala už aj inšpekcia práce. Jej postup bol v prípade preverovania čiernej práce na výstavbe diaľničných úsekov pri Žiline v súlade so zákonom, štandardný a riadny. Po rokovaní vlády to konštatoval minister práce Ján Richter. Zdôraznil, že inšpekcia hneď ako dostala podnet, išla situáciu preveriť a zistila čiernu prácu.
Nasledujúci postup je podľa neho jasný - rozhodne o výške pokuty, voči ktorej sa môže dotknutý odvolať, a potom sa automaticky dostane na takzvanú čiernu listinu a päť rokov sa nebude môcť uchádzať o štátne zákazky. "Tie postihy, to sa len zdá, ale sú veľmi veľké," dodal Richter. Pre neho je to týmto absolútne vysporiadané. "Ja len môžem oceniť, že inšpekcia práce promptne konala," uviedol.
Inšpektora nikto nezastrašoval
Zároveň Richter uviedol, že podľa jeho informácií nezastrašoval inšpektora nikto z diaľničnej spoločnosti. "Pokiaľ mám ja informácie, tak to bol problém subdodávateľov a možno nejakej konkurencie medzi nimi, lebo to neboli zamestnanci NDS, ale nejakej subdodávateľskej organizácie," opísal šéf rezortu práce.
Proti čiernej práci na výstavbe diaľnic je aj minister dopravy Árpád Érsek. "Spravíme všetko pre to, aby sme zamedzili čiernej práci," zdôraznil po rokovaní vlády. V tejto veci už začala konať aj prokuratúra a polícia "Na základe medializovaných informácií začala konať Okresná prokuratúra v Žiline v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Policajného zboru v Žiline," uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová v pondelok 12. decembra.