Alarmujúce zistenie. Až štvrtina Slovákov má čitateľskú gramotnosť na úrovni desaťročného dieťaťa
Dospelí na Slovensku dosahujú priemernú matematickú gramotnosť, no výrazne zaostávajú v čitateľskej gramotnosti a schopnosti riešiť problémy. Vyplýva to z Medzinárodného hodnotenia kľúčových kompetencií dospelých pod záštitou OECD.
Na utorkovej tlačovej konferencii (10. decembra) o tom informoval minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Nízka čitateľská gramotnosť
"Čo vnímam za veľmi alarmujúce, je, že až štvrtina, takmer štvrtina dospelých ľudí má čitateľskú gramotnosť na úrovni desaťročného dieťaťa," uviedol Drucker s tým, že nie je prekvapujúce, že problémy vzdelávacieho systému sa prenášajú aj do úrovne zručností dospelých obyvateľov Slovenska.
Slovenskí ôsmaci prekonali v počítačovej a informačnej gramotnosti 34 krajín. Výsledky sa však rokmi zhoršujú
Zuzana Wirtz z Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVaM) upozornila, že skóre čitateľskej gramotnosti pokleslo od roku 2011, keď sa realizoval prvý cyklus hodnotenia, až o 20 bodov. V matematike kleslo skóre o 15 bodov.
"Zároveň sa ukázal aj nepriaznivý trend, že podiel ľudí na nízkych úrovniach sa zvýšil a podiel ľudí na vysokých úrovniach, kde ľudia dokážu pracovať s abstraktnými informáciami či s neexplicitným významom, tu sa ten podiel znížil," špecifikovala.
Celú tlačovú konferenciu si môžete pozrieť tu:
Prieskum ukázal, že skóre od roku 2011 pokleslo vo všetkých vekových kategóriách, no najväčší prepad bol u ľudí s vysokoškolským vzdelaním, čo sa podľa Wirtz neočakávalo. Slováci skončili výrazne horšie oproti priemeru vysokoškolsky vzdelaných ľudí z krajín OECD.
"Tieto výsledky indikujú v podstate nízku pridanú hodnotu vysokoškolského vzdelania a potrebu zvýšiť kredity vysokých škôl," dodala.
Absolventi vysokých škôl, ktorí ukončili štúdium v posledných desiatich rokoch, dosiahli zároveň horšie výsledky v matematickej gramotnosti v porovnaní s absolventmi spred dlhšieho obdobia.