Nečakaná hrozba číha v obývačke. Syndróm vianočného stromčeka nie je mýtus, osprchujte si ho, radí odborníčka

11.12.2024 05:00

Živé stromčeky, vianočné vône a dekorácie môžu spôsobiť alergie. Nečistoty a pachy počas sviatkov ohrozujú alergikov a astmatikov.

stromček Vianoce vianočný stromček
Foto: TASR/Roman Hanc

Vianočné sviatky sú už za dverami a mnohí z nás začínajú s výzdobou svojich domovov. Pri zdobení však niektorí pociťujú príznaky prechladnutia či chrípky, pričom odborníci upozorňujú, že za týmito problémami môže byť tzv. syndróm vianočného stromčeka.

Podľa Martiny Beniačovej zo siete lekární ide o alergickú reakciu spôsobenú živými stromčekmi, ktoré obsahujú plesne, roztoče a peľ.

Osprchovanie stromčeka

„Živé vianočné stromčeky majú v sebe v priemere až 50 rôznych druhov alergénov, čo môže spôsobiť vážne problémy najmä alergikom a astmatikom. Príznaky môžu zahŕňať tečenie hlienu, kašeľ, svrbenie, dýchavičnosť či škrabanie v hrdle,“ vysvetľuje farmaceutka.

Odborníci odporúčajú umývanie stromčekov vodou, aby sa zbavili peľu, plesní a roztočov, pričom po umytí je vhodné nechať stromček vyschnúť v chladnejšej miestnosti s nízkou vlhkosťou.

Vianočný nápor zasahuje do kuriérskych služieb. Ako zvládajú zvýšený objem zásielok?

Umelý stromček a skladovanie

Pre tých, ktorí majú alergie, môže byť alternatívou kúpa umelého stromčeka. Podľa Beniačovej je však potrebné aj pri umelých stromčekoch dodržiavať správne skladovanie a umývanie pred zdobením.

„Ak stromčeky skladujete nesprávne v mokrých a prašných podmienkach, môžu sa na nich objaviť rovnaké alergény ako na živých stromčekoch,“ upozorňuje odborníčka.

Dráždivá vôňa Vianoc

Okrem stromčekov sú problémom aj vianočné sviečky a vône. Jemné častice z vonných tyčiniek alebo sviečok môžu vyvolať astmatické záchvaty alebo alergické reakcie.

„Sviečky na báze parafínu obsahujú škodlivé látky, a preto odporúčame používať tie vyrobené z prírodných materiálov ako včelí vosk či sójový vosk,“ radí Beniačová.

Pre alergikov je dôležité aj vyhnúť sa častým vianočným alergénom, ako sú škorica, klinčeky či citrusové silice. „Ak viete, že na ne reagujete, vyhnite sa ich kontaktu alebo ich používaniu. Rastlinné silice ako cyprusová či eukalyptová môžu byť naopak prospešné, majú protizápalové účinky a pomáhajú pri astme,“ uzatvára odborníčka.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok