Progresívci sa obrátili na Ústavný súd. Lex atentát podľa nich zasahuje do základných práv

10.12.2024 11:26

Opozičné hnutie PS sa pre tzv. lex atentát obracia na Ústavný súd SR. Upozorňuje na to, že legislatíva obmedzuje právo zhromažďovať sa a zasahuje do slobody prejavu.

Lucia Plaváková
Foto: TASR/Martin Baumann

Kritizuje tiež, že sa o nej rokovalo v skrátenom konaní. Informovali o tom poslankyne Národnej rady SR Lucia Plaváková a Zuzana Števulová (obe PS) na utorkovej tlačovej konferencii.

Tlačovú konferenciu si môžete pozrieť nižšie.

Lex atentát ako nebezpečný nástroj

"Namietame aj samotné skrátené legislatívne konanie, ktoré bolo odôvodnené ako reakcia na pokus o atentát na Roberta Fica (Smer-SD). Prijatá novela však upravuje právne normy, ktoré s tým absolútne nijako nesúvisia, či už ide o doživotnú rentu premiéra alebo obmedzenie zhromaždení vo všeobecnosti. Zároveň namietame aj nesúlad jednotlivých prijatých zmien s Ústavou SR - všeobecné obmedzenie zhromažďovacieho práva na určitých miestach či celkovú rezignáciu štátu na jeho pozitívny záväzok chrániť pokojné zhromaždenia pred protidemonštráciou," skonštatovala Plaváková.

Števulová hovorila o lex atentáte ako o nebezpečnom nástroji. "Jeho široké oprávnenia umožňujú tejto vládnej koalícii v tom najhoršom prípade znemožniť konanie protestného zhromaždenia, a preto máme všetky dôvody domnievať sa, že v skutočnosti lex atentát mohol len pripraviť pôdu pre možné obmedzenia akýchkoľvek kritických protestov v praxi," podotkla. Spolu s Plavákovou kritizovali aj novelu infozákona, ktorú do parlamentu vrátil prezident SR Peter Pellegrini a poslanci o nej majú na aktuálnej schôdzi rokovať. Taktiež poukázali na jej možný nesúlad s Ústavou SR.

Lex atentát, teda balík niektorých opatrení na zlepšenie bezpečnostnej situácie v SR, schválili poslanci NR SR v júni tohto roka. Rokovali o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.

Právnou úpravou sa zaviedli nové dôvody na zákaz zhromaždenia. Najvyšším ústavným činiteľov zase legislatíva priznala na základe stanovených podmienok nárok na doživotnú rentu a právo na nehnuteľnosť.

Pozrite si, čo sa zmenilo po prijatí zákona lex atentát.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok