Celoživotné vzdelávanie sa stáva prioritou štátu. V hre sú peňaženky zamestnancov aj kurzy

To, čo nám v práci stačilo vedieť a ovládať pred desiatimi rokmi, nestačí dnes. A to čo stačí dnes, nebude stačiť o desať rokov. Celoživotné vzdelávanie sa stáva už aj prioritou štátu. V hre sú akési peňaženky zamestnancov, z ktorých si budú môcť hradiť ďalšie vzdelanie, doplnenie zručností či rekvalifikačný kurz. Prispieť by mali aj zamestnávatelia.

"Aj predpoklady OECD hovoria, že každý druhý pracovník sa musí každých 5 rokov preškoliť zvýšiť svoje zručnosti," povedal viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Mário Lelovský.

"Niet nad vyškolených a akurátne pripravených ľudí," povedal prvý viceprezident AZZZ Roman Karlubík.

Systém dôslednej rekvalifikácie a celoživotného vzdelávania je pri vývoji technológií nevyhnutný. Najmä v priemysle na udržanie konkurencieschopnosti. Celoživotné vzdelávanie je agendou predovšetkým ministerstva školstva, ale rezort práce je ten, ktorý povie, čo náš pracovný trh potrebuje.

„Už teraz sa kreujú inštitúcie, ktorých úlohou je zmapovať, kde čo a aká kvalifikácia chýba, zamestnávatelia majú voľnú ruku,“ povedala poradkyňa ministra práce, sociálnych vecí rodiny Danica Lehocká.

Každý zamestnanec bude mať svoju „peňaženku“

Budúcnosťou systému by mali byť vzdelávacie účty zamestnancov. Bez rozdielu v akom sektore pracujú, či akú majú prax.

„Každý zamestnanec bude mať svoju „peňaženku“, z ktorej si bude môcť čerpať prostriedky na svoje dovzdelanie, rekvalifikačný kurz, nové zručnosti,“ dodala poradkyňa.

Pomôcť zamestnávateľom získať naozaj kvalifikovanú pracovnú silu, ktorú potrebujú, by mohli aj podnikové školy. Práve tie by si podľa potrieb mohli vychovávať svojich nových zamestnancov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok