Odvolávanie Šutaja Eštoka opäť presunuli. Opozícia mu vyčíta, že neprišiel, no našiel si čas na F1

9.12.2024 09:17 , Aktualizované: 9.12.2024 19:49

Poslanci Národnej rady SR ukončili pondelkové rokovanie o takmer dve hodiny skôr, pôvodne mali zasadať až do 20.00 h. Niekoľko bodov programu presunuli na februárovú schôdzu, a tak im ostáva prerokovať už len zopár návrhov. Oznámil to v pléne podpredseda NR SR Peter Žiga (Hlas-SD) poverený jej riadením.

Národná rada plénum parlament
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Parlament sa opäť pokúsi otvoriť schôdzu v utorok (10. 12.) o 8.30 h.

V utorok čaká poslancov aj hlasovanie o doteraz prerokovaných bodoch a personálne voľby. Voliť by mali napríklad členov Rady Slovenskej televízie a rozhlasu.

Presunuté zákony

Na ďalšiu schôdzu, ktorá sa začína 4. februára, presunuli dva návrhy z dielne klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ. Takisto presunuli novelu zákona o advokácii z dielne nezaradených poslancov okolo Rudolfa Huliaka a vládny návrh zákona o krajinnom plánovaní, ktorý je v druhom čítaní.

Žiga oznámil, že na aktuálnej schôdzi ostáva poslancom ešte prebrať novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne SNS, zdravotnícke zákony a návrh koaličného uznesenia o opozičných protestoch zo 17. novembra.

Na vláde chýbal, bol na Formule 1

Opoziční poslanci vyčítajú ministrovi vnútra, že neprišiel v pondelok na mimoriadnu schôdzu k pokusu o jeho odvolávanie.

Kritizujú ho za to, že sa nedostavil, aby vysvetľoval problémy vo svojom rezorte, no mal čas sa cez víkend zúčastniť v zahraničí na pretekoch Formuly 1.

"Nebol tu prítomný minister Šutaj Eštok, ktorý sa nezúčastnil ani včera na vláde, kde išlo o veľmi dôležité veci, o problematiku zdravotníkov. Minister namiesto toho išiel do Abú Zabí na Formulu 1," okomentoval situáciu poslanec Marián Čaučík (KDH). Rokovanie počas pondelkov považuje za nešťastné, pretože niektorí poslanci rokujú v regiónoch na zastupiteľstvách alebo sú na zahraničných cestách.

Rokovanie v parlamente môžete naživo sledovať aj tu:

Poslanec a exminister vnútra Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ) považuje neúčasť ministra za bezočivosť voči všetkým voličom na Slovensku aj voči policajtom, ktorí vo veľkom odchádzajú z Policajného zboru. Pripomenul, že ďalšie mnohé zložky rezortu vnútra sú nespokojné. Minister podľa neho kašle na problémy a namiesto toho chodí na výlety.

Dubéci: Šutaj Eštok neobhájil svoju prácu

Minister vnútra podľa šéfa poslaneckého klubu PS Martina Dubéciho potvrdil, že nie je schopný obhájiť svoju prácu. Jeho konanie označil za nedôstojné.

Situáciu v parlamente monitorovala aj redaktorka Diana Štrusová.

Dubéci zatiaľ nevedel povedať, či PS opätovne podá návrh na odvolanie Šutaja Eštoka.

Podľa Márie Kolíkovej (SaS) podnikajú viacerí ministri kroky, ktoré by mohli viesť k ich odvolávaniu.

"Či už je to ministerka kultúry, ktorá blokuje kultúrne inštitúcie, alebo minister zahraničných vecí, ktorý absolútne rozvracia ministerstvo zahraničných vecí a necháva tam priestor pre predstaviteľov, ktorí šíria ruskú propagandu," uviedla. Opätovné neotvorenie schôdze k odvolávaniu ministra vnútra je podľa nej umlčiavaním opozície.

Opozícia vyzýva koalíciu na podporu pripomienok prezidenta

Opozícia dúfa, že koaliční poslanci prijmú pripomienky prezidenta SR Petra Pellegriniho k novele zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú vrátil do Národnej rady (NR) SR na opätovné prerokovanie.

Súhlasia s výhradami hlavy štátu. Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) vyzvala aspoň poslancov Hlasu-SD, aby zákon opätovne nepodporili.

Ondrej Dostál (SaS) počas diskusie v pléne pripomenul, že ak by parlament prijal pripomienky prezidenta, v novele by ostalo len predĺženie lehoty na vybavenie infožiadosti z ôsmich na 12 dní, čo síce považuje za zlé, ale aspoň by z novelizácie vypadli ostatné škodlivé ustanovenia.

Tie sú podľa neho gumené a vytvárajú priestor na svojvôľu. V zákone by po schválení pripomienok hlavy štátu neostalo podľa Dostála nič, čo chcel zmeniť pôvodný návrh od poslancov SNS.

Novela infozákona je legislatívny paškvil

Dostál pripomenul, že Pellegrini nenamieta iba ustanovenia, ktoré boli do návrhu zákona doplnené v druhom čítaní, ale namieta samotnú podstatu novely zákona.

Súhlasí s prezidentom, že schválená novela infozákona umožňuje svojvôľu úradníkov, chaos a dvojaký meter, pretože nie je zrozumiteľná.

Remišová označila novelu za "legislatívny paškvil". Súhlasí s prezidentom, že právna úprava bola nedôsledne prevzatá z legislatívy Českej republiky bez zasadenia do kontextu. "Prezident v podstate navrhol, aby ste sa na tento zákon vykašľali a hodili ho do koša," odkázala koalícii.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok