V "sýrskych bitúnkoch" stále držia väzňov, povstalci nemajú kódy k dverám. Tisíce ľudí čakali hromadné popravy
Sýrska mimovládna organizácia civilnej obrany Biele prilby vyšetruje informácie, že v podzemí celej neslávne preslávenej väznice Sajdnája sú stále držaní ľudia. Na svojej internetovej stránke o tom informuje britská BBC.
Sajdnája ležiaca asi 30 kilometrov severne od Damasku je jedným z väzníc, ktoré počas víkendu ovládli a oslobodili islamistickí povstalci, už zvrhli režim dlhoročného autoritárskeho prezidenta Bašára Asada.
Vo väznici držali ženy aj deti
Biele prilby podľa BBC uviedli, že do väznice vyslali päť "špecializovaných krízových tímov", ktorým pomáha sprievodca, ktorý vie, ako to vo rozsiahlom väzenskom komplexe vyzerá. Miestne úrady informovali, že na vyslobodení väzňov sa stále pracuje a že vo väznici panujú podmienky, v ktorých sa ľudia kvôli zlému prívodu vzduchu takmer dusia. Na sociálnych sieťach naliehajú na bývalých vojakov a pracovníkov väzenskej služby za Asadovho režimu, aby povstalcom poskytli kódy k elektronickým dverám v podzemí.
Islamistické povstalecké hnutie Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v sobotu informovalo, že zo Sajdnáji oslobodilo 3500 väzňov. Boli medzi nimi aj ženy a deti. Niektorí z prepustených boli zmätení a nechápali, čo sa deje. Ľudia sa zbiehali k areálu, aby zistili, či sú ich blízki medzi prepustenými.
Mučenie a hromadné popravy
Vo väznici boli tisíce stúpencov protiasadovskej opozície a podľa serveru Middeleasteya sa jej kvôli mučeniam a popravám prezývalo "sýrske bitúnky". Podľa aktivistov na mieste sú cely na troch poschodiach v podzemí. Ľudskoprávne organizácie Amnesty Intertnational v roku 2017 dospeli k záveru, že násilnosti, ktorých sa tam väzni na zadržaných dopúšťajú, zodpovedajú zločinom proti ľudskosti a že ľudia boli popravovaní na rozkaz z najvyšších miest Asadovho režimu.
BBC uvádza, že sieť väzníc, v ktorých mizli tí, ktorí dali najavo nejakú formu odporu, patrí medzi najtemnejšie súčasti dedičstva Asadovho represívneho režimu. V Sajdnáji tisíce ľudí čakalo mučenie, sexuálne násilie a hromadné popravy. Príbuzní mnohých väzňov často celé roky nevedeli, či sú ich blízki nažive alebo už po smrti.
Podľa odhadu Združenia zadržaných a nezvestných vo väznici Sajdnája medzi rokmi 2011 a 2018 viac ako 30 000 ľudí v tomto zariadení zomrelo v dôsledku popráv, chýbajúcej lekárskej starostlivosti alebo hladu. Na základe výpovedí niekoľkých málo prepustených väzňov asociácie odhaduje, že v rokoch 2018 až 2021 bolo popravených ďalších najmenej 500 ľudí.
Pozrite si prehľad o situácii v Sýrii: