Lietadlá Spartan vraj nestačia. Kaliňák chce v Brazílii dohodnúť najväčší armádny nákup tohto desaťročia

9.12.2024 06:58 , Aktualizované: 9.12.2024 19:30

Do Brazílie pricestovala slovenská delegácia na čele s premiérom Robertom Ficom. Na programe má stretnutie s brazílskym prezidentom, ale aj obchodné rokovania. Minister obrany by chcel v Južnej Amerike dohodnúť aj najväčší armádny nákup tohto desaťročia.

Chcú dohodnúť nákup lietadla Embraer

Lietadlá typu C-390 od brazílskeho výrobcu Embraer patria k špičke vo svojej triede. Dokážu prepraviť 26 ton nákladu, vrátane ťažkej vojenskej techniky. Na palubu sa zmestí 80 vojakov v plnej výstroji alebo viac ako 70 pacientov na nosidlách.

Stroje dokážu tankovať aj vo vzduchu a sú multifunkčné. Okrem prepravy a evakuácie môžu slúžiť napríklad aj na hasenie požiarov. Vo svojej flotile možno už čoskoro bude mať takéto lietadlo aj slovenské ministerstvo obrany.

"Chceme podpísať memorandum o tom, že začneme diskutovať o nákupe lietadla. Podľa tých podmienok, ktoré budeme schopní sa dohodnúť, môžeme k tomu pristúpiť," ozrejmil minister obrany.

Pozrite si živý vstup redaktorky a moderátorky Simančíkovej:

Embraer má nahradiť Spartana

Rezort obrany chce Embraer aj napriek tomu, že iba pred siedmimi rokmi dostali slovenskí vojaci dve lietadlá Spartan, ktoré mali slúžiť desiatky rokov. Písali sme o tom aj my. Tento nákup dohodla ešte druhá vláda Roberta Fica. Dnes ale ministerstvo tvrdí, že servis Spartanov je taký drahý, že sa nám radšej oplatí kúpiť iné lietadlo.

Fico Brazília Foto: ta3/Andrea Simančíková Príchod premiéra do Brazílie

"Servis a modernizácia, ktorú si už medzičasom vyžadujú. Rozpočet modernizácie je viac ako 250 miliónov eur," hovorí Kaliňák.

"Tak ja sa pýtam - po prvé, to nevedeli dovtedy, že okrem obstarávacej ceny budú aj nejaké prevádzkové náklady? Po druhé, ako prišli k tým 266 miliónom? Lebo to mi pripadá len ako nejaké číslo, ktoré je len tak nahodené," uviedol generál vo výslužbe Pavel Macko.

Brazílske lietadlo si naše ministerstvo vybralo bez riadnej súťaže. Nákup by mala zabezpečiť medzivládna dohoda.

"Je treba položiť na stôl argumenty, podrobnejšie analýzy. Ja som čítal ten vládny materiál. Z neho vôbec nie je jasné, aká je reálna operačná potreba a akým spôsobom ju napĺňa takýto zamýšľaný nákup alebo obstarávanie," pohoršuje sa Macko.

"Máme príliš veľa ambícií, príliš veľa rôznych cieľov. Otázne je, či ich môžeme naplniť a či sa časom aj tie ciele, ktoré si teraz stanovíme, nebudú meniť. To znamená, že chceme niečo kúpiť, aby sme o rok zistili, že to už vlastne nechceme a chceme niečo iné," kritizuje poslanec SaS Juraj Krúpa.

Súčasťou dohody s Brazíliou by podľa ministra mohol byť aj predaj slovenských húfnic Zuzana 2. Brazílska vláda už skôr vyhlásila tender. V ňom síce uspel Izrael, ale tamojšia vláda zmluvu s ním nečakane stopla.

O čom budú rokovania v Brazílii?

Hlavným cieľom cesty je prehĺbenie slovensko-brazílskych vzťahov a vzájomnej ekonomickej spolupráce. Ide o historicky prvú návštevu slovenského premiéra v Brazílii aj v regióne Južnej Ameriky.

V slovenskej delegácii je aj minister obrany Robert Kaliňák, ministerka hospodárstva Denisa Saková a šéf diplomacie Juraj Blanár.

Predseda vlády SR bude s prezidentom Brazílie diskutovať o rozvoji hospodárskej výmeny medzi oboma krajinami. V rámci stretnutia slovenskej delegácie s členmi brazílskej vlády má dôjsť k podpisu viacerých bilaterálnych zmlúv, napríklad o zamedzení dvojitého zdanenia.

V brazílskom Sao Paule otvorí Fico spolu s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou (Hlas-SD) podnikateľské fórum, na ktorom sa zúčastnia aj zástupcovia slovenských firiem. Podujatie pripravuje Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v spolupráci s Brazílskou federáciou obchodu FIESP.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok