Opozícia reaguje na kroky vlády: Ficova garnitúra chce posielať lekárov do basy

8.12.2024 13:28 , Aktualizované: 8.12.2024 18:36

Vláda sa stretáva s ostrou kritikou z viacerých strán po tom, ako schválila návrh novely zákona o civilnej ochrane, ktorý môže lekárom hroziť až rokom väzenia, ak podajú výpoveď počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.

Opozičné strany ako Progresívne Slovensko (PS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutie Slovensko vyjadrili zásadný nesúhlas s týmto krokom.

Rukojemnícky zákon, kritizuje SaS

Branislav Gröhling zo SaS obvinil vládu, že namiesto rokovania zvolila represívne opatrenia. "Ficova vláda chce posielať lekárov do basy. Toto je rukojemnícky zákon, ktorý ešte viac prehĺbi krízu v zdravotníctve," vyhlásil Gröhling a kritizoval, že vláda počas rokovaní nevenovala pozornosť riešeniu problémov, ktoré vedú k odchodu lekárov do zahraničia.

Podobný postoj vyjadril aj Tomáš Szalay zo SaS, ktorý označil kroky vlády za neakceptovateľné.

"Minister Šaško mal 23 dní na rokovanie, namiesto toho zvolil represiu a zastrašovanie," povedal Szalay, pričom zdôraznil, že vláda, ktorá počas svojej vlády nevenovala pozornosť zdravotníctvu, dnes reaguje násilným spôsobom.

Represia namiesto dohody, hovorí Dvořák

Progresívne Slovensko (PS) tiež ostro kritizuje vládu za tento krok. Poslanec PS Oskar Dvořák vyjadril názor, že vláda zvolila represiu namiesto dohody.

"Vláda namiesto rokovaní zvolila zastrašovanie lekárov, ktorí neustále bojujú v náročných podmienkach. Takýto prístup odmietame," uviedol Dvořák. PS zároveň upozorňuje, že tento krok vlády môže ešte viac posilniť ochotu lekárov odísť do zahraničia.

Rozvrat štátu, reaguje Slovensko

Hnutie Slovensko situáciu označilo za pokračovanie politiky arogantného uplatňovania moci. "Vláda pokračuje vo svojom rozvrate štátu, tentokrát sa zameriava na zdravotníctvo. Po dnešnom rozhodnutí nám z nášho zdravotníctva odíde množstvo kvalitných lekárov," uviedli predstavitelia hnutia.

Dodali, že namiesto rokovaní vláda volí teror, ktorý ohrozuje životy občanov a pokračuje v ničení kvality slovenského zdravotného systému.

Vláda sa naopak bráni tým, že legislatívna úprava je nástrojom na zabezpečenie ochrany života a zdravia v prípade hromadných výpovedí lekárov.

Verí, že sa nakoniec dosiahne dohoda s Lekárskym odborovým združením (LOZ) a že väčšina požiadaviek odborárov už bola splnená.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok