Prezident Peter Pellegrini navštívil slovenských vojakov v Lotyšsku. Väčšina strávi Vianoce na základni

Vrchný veliteľ ozbrojených síl - prezident Peter Pellegrini navštívil cez týždeň (4.12.) slovenských vojakov pôsobiacich v Lotyšsku. Väčšina z nich strávi na základni aj blížiace sa vianočné sviatky.

Lotyšsko je jedným z kľúčových štátov na východnom krídle Severoatlantickej aliancie. Táto pobaltská krajina priamo susedí s Ruskom. A odkedy Rusi anektovali Krym, Lotyši výrazne posilnili svoju obranu. Priamo v Lotyšsku pôsobí aj skupina slovenských vojakov. A to v rámci medzinárodnej divízie NATO na vojenskej základni Adaži neďaleko hlavného mesta. Slováci sa tu špecializujú najmä na delostrelectvo. Celkovo je ich tu aktuálne viac ako 120.

"My sme skupina koordinácia palebnej podpory a máme navádzať delostreleckú paľbu. Aká je to práca? No dosť náročná," povedal slovenský vojak Kristián Andrejov.

"Našou úlohou je komunikácia s palebnou batériou a prieskumákmi," povedal starší operátor Erik Ondik.

"My v podstate vymedzujeme priestor, kde potom môžu ísť Zuzany, ktoré tu máme," povedala slovenská vojačka Dana Kováčová.

"Mohli vyskúšať naplno techniku až v takom rozsahu, ako by u nás neboli schopní. Zuzana dostala zabrať a vďaka takýmto skúsenostiam môžeme ťažiť z takýchto skúseností," uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

Delostrelci aj chemické vojsko patrí k najlepšie vycvičeným spôsobilostiam

Na základni pôsobia vojaci viacerých členských krajín NATO. Aktuálne je ich tam takmer 4-tisíc.

"Spolupracujeme na dennej báze. Na klinike je nás viacero a všetci sme spokojní. My s nimi a oni s nami," povedala slovenská vojačka Andrea Todáková.

"Obrovským prínosom je to, že človek sa môže zdokonaliť v svojej jazykovej spôsobilosti, teda v angličtine," povedal veliaci poddostojník Marián Magnus.

Od budúceho roka bude slovenská misia v Lotyšsku výrazne menšia. Namiesto delostrelcov tu budú pôsobiť naši chemici a odborníci na protinukleárnu obranu.

"Máme mandát do konca roka, takže presúvame sa v januári na Slovensko," povedal veliteľ tímu Ladislav Király.

"Tak ako delostrelci, aj chemické vojsko patrí k tým našim najlepšie vycvičeným spôsobilostiam, ktoré sú v zahraničí oceňované. Preto padla voľba na tento útvar," dodal minister obrany Robert Kaliňák.

Na základňu privezú vojaci aj diaľkový detektor Falcon. Ten dokáže odhaliť rôzne druhy kontaminácie na vzdialenosť päť kilometrov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok