Čo vám ušlo z V politike: Vládna kríza podľa Tarabu neexistuje. Huliakovcov ste si kúpili, reagoval Grendel

Hosťami relácie V politike boli podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) a poslanec Gábor Grendel (Slovensko). V druhej časti diskutovali o aktuálnom dianí v Národnej rade.

V politike
Foto: ta3/Aneta Pokrivčáková

V posledných dňoch v parlamente rezonovalo hlasovanie o štátnom rozpočte na rok 2025, ktorý prešiel s podporou celej koalície. Po schválení rozpočtu sa objavili rôzne reakcie opozičných poslancov, ktoré upozorňovali nielen na jeho obsah, ale aj na jeho politické pozadie a možné dôsledky.

Stabilizácia verejných financií

Tomáš Taraba sa poďakoval poslancom, ktorí za "zákon roka" hlasovali. Ako uviedol, Slovensku narástol za uplynulé tri roky hrubý dlh o jednu tretinu, čo z nás robí "svetových premiantov". Podľa jeho slov bolo preto nevyhnuté prijať tvrdé opatrenia, aby sa krajina vyhla bankrotu.

"My sme ten konsolidačný balík naozaj stavali tak, aby sme čo najviac financií dokázali koordinovaným spôsobom stabilizovať. Samozrejme, že každý konsolidačný balík platia ľudia, pretože ľudia tvoria štát," povedal.

Anketa

Ktorý z hostí vás najviac presvedčil?

Tomáš Taraba (nom. SNS)
- %
Gábor Grendel (Slovensko)
- %
Celkovo hlasov: 423

Podozrenie z kupovania poslancov

Opozičný poslanec Gábor Grendel vyjadril pochybnosti o tom, že huliakovci, ktorí v hlasovaní zohrali kľúčovú rolu, to urobili nezištne.

"Poslanec Huliak žiadal ministerstvo a zrazu to vymení za podporu včelárov a rybárov. Nie som v politike prvý deň, aby som tomuto uveril," pozastavil sa nad konaním exčlenov klubu SNS a dodal, že situáciu okolo kupovania hlasov bude hnutie Slovensko pozorne sledovať.

Grendel podotkol, že schválením rozpočtu koalícia len potvrdila ich obavy z toho, že občania sa nebudú mať lepšie, ako sa mali za predchádzajúcich vlád.

"Hoci politici v minulosti sľubovali lacnejšie potraviny a energie, realita je iná. Nákupy na Slovensku sú stále oveľa drahšie než v Poľsku," upozornil. Nárast cien a inflácia podľa neho potvrdzujú, že vládny kabinet Roberta Fica nesplnil svoje predvolebné sľuby.

Lepšie sa budú mať "len politici vládnych strán, ktorí si schválil zdvojnásobenie platov".

Vojenské nákupy v čase konsolidácie

Kritike sa nevyhol ani avizovaný nákup luxusných lietadiel a rekonštrukcia nehnuteľností pre potreby rezortu obrany.

Minister životného prostredia oponoval, že ide o výhodný nákup, keďže minister obrany Robert Kaliňák chce vyradiť a predať deväť lietadiel a z toho financovať nákup dvoch funkčných lietadiel.

"Kúpi ich na splátky. To je rozdiel, či platíte niečo desať rokov, alebo to vyplatíte naraz," upresnil.

Grendel namietal, že keby vláda na sebe viac šetrila, napríklad aj na ministerstvách, tak by bolo viac peňazí na spravodlivejšie sociálne opatrenia.

"My sme nerozobrali armádu darovaním," narážal Taraba na vojenskú pomoc pre Ukrajinu počas úradovania bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa. Realita je podľa neho taká, že bývalá vláda zanechala slovenskú obranu "absolútne nahú".

Okresané sociálne opatrenia

V súvislosti s rozpočtom a očakávaným zdražovaním minister upozornil, že v každom štáte sa miera zdražovania určuje mierou inflácie. Z toho dôvodu prijali koaliční poslanci opatrenia, akým boli aj 13. dôchodky ako "kompenzáciu za určité navyšovanie".

"Čo je dnes s 200 eurami na dieťa? Samozrejme, že je zrušený rodičovský dôchodok. Rušíte to rad za radom," reagoval Grendel.

Poslanec z hnutia Slovensko upozornil aj na správu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá stráži stav verejných financií.

"Táto rada hovorí, že verejné financie sa dostali do rizikového pásma pred pandémiou počas tretej vlády Roberta Fica. Akú krízu máte vy?" pýtal sa šéfa životného prostredia.

Neprehľadná situácia v parlamente

V súvislosti s údajnou vládnou krízou poslanec vláde vyčítal, že parlament nebol opakovane uznášaniaschopný. Dvaja poslanci zo strany Hlas-SD odmietli podporiť návrh novely o športovom zákone z dielne SNS a hlasovanie zablokovali.

Podpredseda vlády vylúčil, že by bol parlament paralyzovaný. "Všetky veci koalícii prešli. To znamená, že neexistuje žiadna kríza v parlamente, pretože prešlo všetko. Vláda rokuje bez problémov,“ vyvrátil jeho obvinenia.

Grendel vidí pretrvávajúcu politickú krízu aj v niekoľkomesačnom spore ohľadom obsadenia postu predsedu parlamentu.

"Nie je podľa mňa normálne, že od apríla sa koalícia nevie zhodnúť na predsedovi parlamentu. Svedčí to o tom, že pokoj a stabilitu, ktorú Robert Fico sľuboval pri nástupe do vlády, nie je také jednoduché nastoliť," zhodnotil.

Druhú časť nedeľňajšej relácie V politike si môžete pozrieť nižšie. Celú ju nájdete tu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok