Po prezidentských voľbách v Rumunsku zasahuje polícia. Prehľadáva domy pre podozrenie z korupcie voličov
Rumunská polícia v sobotu (7. 12.) v rámci vyšetrovania údajných nezrovnalostí v prvom kole prezidentských volieb vykonala razie v troch domoch v meste Brašov v strednom Rumunsku, informovala agentúra AFP.
Prehliadky sa konali v rámci vyšetrovania podozrení zo spáchania trestného činu korupcie voličov, prania špinavých peňazí a pozmeňovania dokumentov uložených v elektronickej forme, uvádza sa vo vyhlásení prokuratúry.
Nezákonné financovanie
Policajná akcia sa zamerala na osobu zapojenú do "nezákonného financovania volebnej kampane kandidáta na prezidenta Rumunska," doplnila prokuratúra bez toho, aby uviedla meno inkriminovaného kandidáta.
Prokuratúra neuviedla ani totožnosť osoby, ktorej sa sobotňajšia policajná akcia týkala. Dodala však, že zasahovala aj pre podozrenie z porušenia zákona o zákaze organizácií a symbolov fašistického, rasistického alebo xenofóbneho charakteru.
V Rumunsku nariadili prepočítať hlasy prezidentských volieb. Proruský víťaz ich mal najviac od mladých voličov
Víťazstvo krajnej pravice
Policajné razie v Brašove sa konali v súvislosti s vyšetrovaním údajných nezrovnalostí pri víťazstve krajne pravicového outsidera Calina Georgesca v prvom kole prezidentských volieb, a to deň po tom, ako najvyšší súd anuloval výsledky ich prvého kola.
Prvé kolo volieb 24. novembra nečakane vyhral proruský a krajne pravicový kandidát Georgescu, ktorý bol aj favoritom na víťazstvo aj v druhom kole - túto nedeľu. Proti Georgescovi mala stáť centristická proeurópska kandidátka Elena Lasconiová.
Nezákonná propagačná kampaň
Dokumenty vypracované pre zasadnutie najvyššej bezpečnostnej rady po prvom kole hlasovania však "odhalili agresívnu propagačnú kampaň v rozpore s volebnou legislatívou a využívanie algoritmov na zvýšenie popularity Calina Georgesca v zrýchlenom tempe".
Na základe týchto tvrdení ústavný súd v piatok jednomyseľne rozhodol o anulovaní výsledkov prvého kola prezidentských volieb i celého volebného procesu s cieľom zabezpečiť jeho "správnosť a zákonnosť".
Demokracia je pod útokom
Georgescu, 62-ročný bývalý štátny zamestnanec, odsúdil toto rozhodnutie súdu ako "formalizovaný štátny prevrat" a uviedol, že demokracia v Rumunsku je pod útokom.
Proeurópsky rumunský prezident Klaus Iohannis vyhlásil, že zostane vo svojej funkcii, kým sa nepodarí zostaviť novú vládu, ktorá vzíde z minulovíkendových parlamentných volieb a ktorá určí nový dátum prezidentských volieb.
V odtajnených dokumentoch bezpečnostných zložiek sa uvádza Rumunsko je "cieľom agresívnych ruských hybridných operácií vrátane kybernetických útokov a hackingov, únikov informácií a sabotáží". Podľa rumunských úradov bolo identifikovaných viac ako 85.000 kybernetických útokov.
Pozrite si reportáž o prezidentských voľbách v Rumunsku zo 6. decembra 2024: