Viac ako polovica detí zažíva hádky v rodinách. Rodičia najviac kričia práve na ne, niektoré hovorili aj o bitkách
Viac ako polovica detí zažíva vo svojich rodinách hádky, deväť percent detí priznalo, že vedú k fyzickému násiliu. Deti by si želali viac pochopenia od rodičov a možnosť podieľať sa na rozhodovaní o veciach, ktoré sa ich týkajú.
Prieskum na tému vzťahy v rodine si u agentúry STEM / MARK nechal vypracovať Český výbor po UNICEF, ktorý v stredu výsledky zverejnil.
V 72 percentách prípadov kričia v rodinách na deti
Výskum sa uskutočnil tento rok v júni, na otázky odpovedalo 411 detí vo veku od deväť do 17 rokov. Že sa členovia ich rodín hádajú, uviedlo 51 percent z nich. Najčastejšie kričia rodičia na deti, a to v 72 percentách prípadov. Deväť percent detí priznalo aj fyzické násilie, v pätine prípadov sú bité práve ony. Podľa zozbieraných dát sa násilie objavuje predovšetkým v rodinách s nižšími príjmami a väčším počtom detí.
"Detstvo je výnimočným obdobím ľudského života, ktoré si zaslúži zvláštnu ochranu. To, čo deti prežívajú, formuje ich životné skúsenosti a postoje," uviedla riaditeľka Českého výboru pre UNICEF Pavla Gomba. Ak by mohli oslovení niečo vo svojej rodine zmeniť, chceli by viac pochopenia od rodičov. Druhým najčastejším želaním bolo pokojné prostredie bez hádok.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že deti majú záujem rozhodovať o veciach, ktoré sa ich týkajú. Napríklad o tom, kam rodina pôjde na dovolenku, čo sa bude variť, kedy sa majú venovať povinnostiam a kedy majú voľný čas. Pocit, že sú ich želania a názory rešpektované, má 42 percent detí. Šesť percent si myslí, že ich rodičia nikdy nevypočujú.
Mikuláš sa chystá aj na Ukrajinu. Najčastejšie ho deti prosia o mier, sladkosti nahradili praktické darčeky
Pocit bezpečia mimo domova chýba 12 percentám
Časť prieskumu sa venovala aj tomu, či sa deti v okolí svojho domova cítia bezpečne. Kladne odpovedalo vyše 80 percent opýtaných. Pocit bezpečia chýba 12 percentám. "Dôvodom je kriminalita, prítomnosť bezdomovcov či narkomanov alebo aj doprava," zhrnula hovorkyňa výboru Darina Jíchová.
Presne 51 percent detí si myslí, že budú mať lepší život, ako majú ich rodičia. Len štvrtina oslovených verí v lepšiu budúcnosť Česka.
"Výsledky tohto výskumu nás vyzývajú k hlbšej reflexii a k aktívnemu zapojeniu do vytvárania prostredia, ktoré deťom umožní rásť a rozvíjať sa," dodala Gomba.
Prieskum si necháva výbor spracovávať pravidelne s odstupom niekoľkých rokov už od roku 2001. Tohtoročný bol rozdelený na dve časti. Výsledky zo školstva prezentoval výbor v auguste. Z tejto časti vyšlo, že dve tretiny detí chodia do školy rady. Vyučovanie častejšie nebavia deti z chudobnejších rodín. Známky ovplyvňujú to, či sa cítia šťastné.
Pozrite si reportáž o tom, ako ľahko si deti môžu kúpiť cigarety.