Slovenská delegácia mala odletieť do Ruska. Ministerka Saková rokuje s Gazpromom o budúcnosti dodávok plynu

5.12.2024 09:15 , Aktualizované: 5.12.2024 16:53

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) v stredu (4. 12.) odletela do ruského Petrohradu, aby tam rokovala s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom, ktorá je pod kontrolou štátu.

Saková
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Informoval o tom Denník N, podľa ktorého vládny špeciál s ministerkou priletel do Petrohradu popoludní.

Slovensko patrí ku krajinám, ktoré odoberajú plyn z Ruska, čo by však mohli sťažiť americké sankcie aj koniec platnosti zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu.

Ministerku sprevádza aj šéf SPP

Sakovú podľa Denníka N sprevádza aj šéf štátnej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) Vojtech Ferencz. Schôdzku k dodávkam ruského plynu na Slovensku denníku potvrdil aj zdroj blízky SPP.

Slovensko odoberá plyn od Gazpromu na základe dlhodobého kontraktu. Vývoz by však mohli skomplikovať nové americké sankcie uvalené na ruskú banku Gazprombank, ktorá spracováva okrem iného platby za ruský plyn.

Na konci tohto roka tiež skončí platnosť zmluvy o tranzite ruského plynu do EÚ cez Ukrajinu a nepočíta sa s jej predĺžením.

Výsledky rokovaní oznámia po dosiahnutí dohody

Ministerstvo hospodárstva SR naďalej vedie rokovania so zástupcami krajín zapojených do dodávok a prepravy strategických surovín. Hlavným cieľom ministerstva je zabezpečiť stabilné dodávky energií za prijateľné ceny pre občanov a slovenskú ekonomiku. Konečný výsledok rokovaní bude oznámený až po dosiahnutí dohody, ktorá bude akceptovateľná pre všetky strany.

„Nezverejníme detaily rokovaní ani ďalšie plánované kroky, kým nebudú uzatvorené,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Jednou z hlavných priorít ministerstva je zaručiť stabilitu a cenovú dostupnosť energií pre domácnosti, verejný sektor a priemysel na Slovensku, čím sa chce vyhnúť prudkým cenovým výkyvom, aké nastali na trhu v roku 2022.

V Moskve rokovalo aj Maďarsko

O dodávkach ruského plynu tento týždeň rokoval v Moskve tiež maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. Maďarsko tiež pokrýva podstatnú časť svojej spotreby plynu dovozom z Ruska.

Rusko plánujú v najbližších mesiacoch navštíviť aj ďalší politici. Premiér Robert Fico oznámil, že sa na budúci rok v máji zúčastní na moskovských oslavách výročia konca druhej svetovej vojny, a prijme tak pozvanie od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Do Ruska by mal odcestovať aj Danko

V januári by potom mal do Ruska odcestovať podpredseda parlamentu Andrej Danko.

Rusko, ktoré bolo pred začiatkom invázie na Ukrajinu najväčším dodávateľom plynu do Európy, stratilo väčšinu európskych odberateľov v súvislosti so sankciami a snahou EÚ znížiť závislosť od ruských energií.

Od konca februára 2022, keď Moskva začala vojenskú inváziu na Ukrajinu, západné štáty postupne uvalili na Rusko množstvo sankcií, ktoré sa týkajú aj energetiky.

Vnútrozemské štáty v strednej Európe dostali výnimku na dodávky plynu, aby získali viac času nájsť si alternatívnych dodávateľov.

Pozrite si tiež reportáž z 2. decembra o cenách energií v roku 2025:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok