Šaško: Mám vážny záujem dohodnúť sa s lekármi. Podľa Dvořáka je potrebné, aby situáciu chytil do rúk aj premiér
Podľa ministra zdravotníctva Kamila Šaška je väčšina požiadaviek lekárskych odborárov splnená alebo v procese. Minister na vláde prijal aj niekoľko zásadných rozhodnutí. Odborári zmeny vítajú, tvrdia však, že ich minister neinformoval. V Téme dňa sme sa rozprávali s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD) a podpredsedom Výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskarom Dvořákom (PS).
Plnenie opatrení
Minister zdravotníctva Kamil Šaško na úvod povedal, že „90 % tých opatrení, ktoré sú v memorande, sú buď splnené, alebo sú v procese plnenia“.
Podľa jeho slov je na plnenie opatrení nastavený proces veľmi konkrétnych krokov.
„Prijali sme tzv. dozorovú komisiu, ktorá ma jeden základný cieľ, a to dôsledne monitorovať plnenie opatrení a cez moju osobu informovať tak pána premiéra, ako aj celú vládu, tak aby sa to memorandum dôsledne plnilo,“ povedal.
Zároveň zdôraznil, že situácii v zdravotníctve sa venuje dennodenne. „Som presvedčený, že tak, ako rokovania vedieme, tak spejeme k tomu, že drvivá väčšina toho, čo lekári požadujú, bude aj splnená,“ uviedol.
Diskusia s odborármi
Dodal, že predstaviteľov lekárskych odborov považuje za „partnerov pri diskusii“, ale „zodpovednosť za zdravotnícku politiku a za všetko, čo sa v rezorte deje“, má podľa jeho slov vláda a minister zdravotníctva.
Ďalej pokračoval, že lekárski odborári na stredajšie stretnutie, na ktoré ich pozval, neprišli. „Som trpezlivý a mám záujem dosiahnuť tú dohodu, tak som ich opätovne pozval na tento piatok. Verím, že prídu,“ vyjadril sa minister.
Zefektívnenie chodu zdravotníctva
K vplyvu transakčnej dane na sektor zdravotníctva minister Šaško uviedol, že si je vedomý dôsledkov, ktoré môže mať táto daň najmä na ambulantný sektor. K tejto otázke sa plánuje s ministrom financií vrátiť.
Z nemocníc sa napokon nestanú akciové spoločnosti. Podľa ministra je preto aktuálnym cieľom zefektívnenie tokov, ktoré prúdia v chode nemocníc. „Ten cieľ je jasný - aby bola nastavená manažérska kontrola, hospodárenie, kontrola finančných plánov a dôsledná kontrola celého toku peňazí,“ uviedol. Jasný plán predstaví najneskôr v prvom kvartáli budúceho roka.
Upozornil tiež na naštartovanie centralizácie riadenia a zároveň dodal, že trvá na tom, aby v zariadeniach prebehol nezávislý audit.
„Ja mam skutočne vážny záujem sa dohodnúť, je to záujem nás všetkých a predovšetkým slovenského pacienta,“ zdôraznil.
Na záver dodal, že na základe krokov, ktoré v stredu predstavil na vláde, podľa neho neexistuje ďalší dôvod, aby lekári nestiahli svoje výpovede.
„Som presvedčený, že systémové zmeny v zdravotníctve dokážeme spraviť iba spoločne a odchod kvalifikovaných a dobrých lekárov k tomu nijakým spôsobom nepomôže,“ uzavrel.
Väčšina požiadaviek lekárov je splnená, vyhlásil minister Šaško. Odmieta transformáciu nemocníc na akciovky
Kolaps nemocníc
„Kríza nie je zažehnaná a my máme stále výpovede lekárov na stole. Vyzerá to, že zatiaľ k žiadnej dohode nesmerujeme,“ vyjadril sa na úvod podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák.
Hlavný problém vidí v tom, „že sa tu dávajú odkazy cez kamery a nerokuje sa za stolom za zatvorenými dverami“. Podľa jeho slov by od vládnych predstaviteľov čakal, aby netraumatizovali verejnosť.
„Je to situácia, ktorú sami spôsobili, hrozí nám, že nemocnice začnú kolabovať, začnú sa rušiť termíny, nebude mať kto našich pacientov vyšetriť, a namiesto toho to berú veľmi ľahkovážne,“ vyjadril sa smerom k vláde.
Premiérovi Robertovi Ficovi vyčíta, že tvrdí, že to „nie je jeho téma“. Následne ho vyzval, aby „sa tejto téme začal osobne venovať, osobne rokovať a vyriešil situáciu, ktorú sám spôsobil“.
Podľa Dvořáka je potrebné, aby situáciu „chytil do rúk aj premiér“.
„Keď tu minister bude zriaďovať dozorové komisie a sám si robiť nejaké opatrenia bez podpory premiéra, tak si dovolím tvrdiť, že sa mu aj tak nič nepodarí,“ zdôraznil.
Podvyživené zdravotníctvo
„Zaostávame, máme dlhodobo podvyživené zdravotníctvo a nedostatok zdravotníckeho personálu,“ uviedol. Upozornil, že okolité krajiny lekárom zvyšujú platy, zatiaľ čo „my ideme šetriť na zdravotníckom personále - to je naozaj vyháňanie ich za hranice“.
V otázke transformácie nemocníc na akciové spoločnosti sa zhoduje s ministrom Šaškom, keďže akciovky vníma ako určité riziko. „Zefektívnenie fungovania nemocníc vieme dosiahnuť aj iným a menej riskantným spôsobom,“ uviedol.
Na záver povedal, že je na čase, aby prišli premiér spolu s ministrom s „konkrétnymi opatreniami, ktoré budú adresovať skutočné problémy, ktorými sa ľudia boria v zdravotníctve“.
Pozrite si celú epizódu relácie Téma dňa: