Ukrajinci v Kursku počítajú dni do Trumpovej inaugurácie. Sme unavení a nevidíme zmysel operácie, odkazujú

5.12.2024 00:00

Nedostatok spánku a rotácií, neustále ruské ostreľovanie a chýbajúca vízia. Takto opisujú ukrajinskí vojaci v komunikácii s BBC situáciu v Kurskej oblasti v Rusku. Rozkaz však je, aby čakali na Trumpa.

Ukrajina korupcia granáty
Foto: TASR/AP
Ilustračná fotografia

Situácia na fronte v ruskom regióne Kursk, kde ukrajinské jednotky podnikli prekvapivú ofenzívu pred štyrmi mesiacmi, sa podľa správ od vojakov, s ktorými komunikovala britská spravodajská stanica BBC, stále zhoršuje. Vojaci opisujú nepriaznivé podmienky, neustále ostreľovanie ruskou armádou a zhoršujúcu sa morálku.

Väčšina z nich nechápe cieľ aktuálnej misie a považuje situáciu za beznádejnú. „Situácia sa zhoršuje každým dňom,“ napísal vojak, ktorého BBC označuje fiktívnym menom Pavlo, v jednej zo svojich správ. „Je len otázkou času, kým sa to úplne rozpadne,“ dodal.

Vojaci upozorňujú na chronickú únavu a nedostatok spánku, ktoré zhoršujú nepriaznivé zimné podmienky a intenzívne ruské ostreľovanie, vrátane útokov kĺzavými bombami. Situáciu ešte viac komplikuje nedostatok rotácií a nasadenie vyčerpaných jednotiek, ktoré sú na front presúvané bez oddychu.

„Prichádzajú k nám jednotky z iných frontov, ktoré nemajú ani čas na zotavenie,“ píše Pavlo. Podobné správy od vojakov nie sú na bojisku nezvyčajné, avšak pesimizmus a celková demotivácia, ktorú opisujú, sú zarážajúce.

Počkajme na Trumpa

Podľa ukrajinských vojakov sa stratila jasná vízia operácie. Pôvodný cieľ – odpútať ruské sily od východného frontu na Ukrajine – podľa mnohých nefunguje. Namiesto toho dostali rozkaz udržať čo najviac územia až do inaugurácie staronového prezidenta USA Donalda Trumpa v januári.

„Hlavnou úlohou je udržať maximálne množstvo územia do Trumpovej inaugurácie a začiatku rokovaní,“ tvrdí Pavlo. O čo konkrétne by mohlo ísť pri prípadných rokovaniach však vojaci netušia.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno potvrdil, že vývoj situácie na fronte môže ovplyvniť zmena v Bielom dome. „Som si istý, že Putin nás chce vytlačiť do 20. januára. Je preňho dôležité ukázať, že kontroluje situáciu,“ povedal Zelenskyj.

Od októbra stratila Ukrajina približne 40 % územia, ktoré v regióne Kursk obsadila počas augustovej ofenzívy. Niektorí vojaci preto operáciu spochybňujú a tvrdia, že prioritou by mala byť obrana východných oblastí Ukrajiny.

„Naše miesto malo byť tam, na východnom fronte, nie tu na cudzom území,“ poznamenal Pavlo. Iní, ako napríklad Vadym (opäť fiktívne meno), však operáciu považujú za stále dôležitú, pretože pomáha viazať ruské sily a bráni ich presunu na iné kľúčové fronty, napríklad do Záporožskej oblasti.

Operácia je pre Kyjev stále dôležitá

Niektorí analytici však tvrdia, že aj napriek ťažkým podmienkam má operácia v Kursku strategický význam. Ide totiž o jediné miesto, kde sa Ukrajine stále darí držať iniciatívu.

Napriek správam o zapojení severokórejských jednotiek do bojov v Kursku vojaci tvrdia, že s nimi doteraz neprišli do kontaktu. „Nepočul som a ani nevidel nič o Kórejcoch, živých ani mŕtvych,“ uviedol Vadym. Ukrajinská armáda vojakom ponúka odmeny za zadržanie severokórejských vojakov.

Velenie v Kyjeve stále trvá na tom, že operácia v Kursku prináša vojenské aj politické výhody. „Táto situácia Putina rozčuľuje. Utrpí tam značné straty,“ uviedol jeden z veliteľov pre BBC anonymne. Dodal tiež, že Ukrajina sa bude snažiť udržať aktuálny stav, kým to bude vojensky možné.

Pozrite si reportáž o návšteve európskych lídrov v Kyjeve:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok