Vedeli ste, že aj cicavce si pochutnajú na nektári kvetov? Vedci objavili druh šelmy, ktorý zbiera peľ

5.12.2024 05:00

Vlk etiópsky, ktorý patrí k psovitým šelmám a je príbuzným vlka, zbiera peľ, a môže tak spoločne s hmyzom prispievať k opeľovaniu. Vedci totiž zistili, že tieto zvieratá si radi pochutnávajú na nektári z kvetov mnohokvetu hroznatého. Informoval o tom v utorok denník Le Monde.

Vlček etiopský
Foto: Profimedia

Vlk etiópsky je najvzácnejšia divoká psovitá šelma na svete, ktorú možno uvidieť iba na náhorných planinách v Etiópii. Jedincov tohto druhu je menej ako 500 a žijú rozdelení do 99 svoriek.

Aj cicavce opeľujú

"Až 87 percent druhov kvetov je závislých od opeľovania najrôznejšími živočíšnymi druhmi. Medzi cicavcami sú opeľovači najmä lietajúce druhy, ako sú netopiere. V menšej miere prispievajú k opeľovaniu aj niektoré vačkovce, hlodavce, primáty a malé šelmy," píšu autori štúdie publikovanej v časopise Ecology, ktorá ako prvá slabosť vlkov pre mnohokvet hroznatý opísala. Niektorí vlci si počas pozorovania stihli pochutnať až na 30 kvetoch.

Opeľovanie nelietajúcimi druhmi cicavcov môže byť podľa štúdie rozšírenejšie, ako si vedci pôvodne mysleli. V roku 2015 vedeli vedci len o štyroch druhoch mäsožravých cicavcov, ktorí sa živia nektárom. Odvtedy objavili bádatelia ďalšie, ako sú mangusta sivá alebo niektoré druhy cibetkovitých šeliem.

Kvet láka aj paviány či deti

Mnohokvet hroznatý kvitne hojne od júna do novembra a láka veľké množstvo opeľovačov, najmä z radov spevavcov. Výskumníci však zistili, že okrem vlkov a spevavcov si na nektáre tejto rastliny pochutnávajú aj psy domáce, paviány anubi, a dokonca aj deti etiópskych pastierov, ktorí žijú na náhorných planinách. Kvet mnohokvetu má totiž takú stavbu, ktorá opeľovanie podporuje - má veľkú robustnú štruktúru a výrazné rozmnožovacie orgány (tyčinky a piestiky).

Otázkou podľa vedcov zostáva, akú hodnotu má pre kvetinu opeľovanie vlkmi. Niektorí z vlkov totiž pri opeľovaní kvety okusovali, čím mohli kvety poškodiť a narušiť tak účinnosť prenosu samčích rastlinných buniek na samičie.

Pozrite si reportáž o tom, či sa budú na Slovensku odstreľovať vlky:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok