Prieskum SANEP: Výpovede lekárov rozdelili Slovákov, väčšina považuje navrhovaný rast platov za adekvátny

4.12.2024 13:12

Podľa exkluzívneho prieskumu spoločnosti SANEP pre ta3, ktorý bol realizovaný v dňoch 28. novembra až 2. decembra 2024, sa situácia okolo hromadných výpovedí lekárov stáva predmetom rozdelenia verejnej mienky na Slovensku.

Zvyšovanie platov

Výsledky prieskumu ukazujú, že väčšina respondentov považuje aktuálne zvýšenie platov lekárov za dostatočné, pričom až 55,8 % opýtaných vyjadrilo spokojnosť s týmto opatrením.

Prieskum Sanep Foto: SANEP

Hromadné výpovede

Čo sa týka samotného rozhodnutia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) o hromadných výpovediach, viac než polovica respondentov – 52,7 % – s týmto krokom nesúhlasí a vyjadruje obavy z jeho dôsledkov.

Naopak, 39,1 % opýtaných podporuje iniciatívu odborov.

prieskum SANEP Foto: SANEP

Zlepšenie kvality zdravotníctva

Okrem toho, takmer polovica Slovákov (47,2 %) je presvedčená, že hromadné výpovede lekárov neprinesú zlepšenie kvality slovenského zdravotníctva.

prieskum SANEP Foto: SANEP

Kompetencie LOZ

V prieskume sa tiež objavila otázka o kompetenciách lekárskych odborov.

Drvivá väčšina (60,4 %) opýtaných súhlasí s názorom, že lekárski odborári by nemali mať rozhodovacie právomoci týkajúce sa umiestnenia nových koncových nemocníc alebo financovania zdravotníctva. Naopak, 30,7 % respondentov vyjadrilo podporu opačnému názoru.

Prieskum SANEP Foto: SANEP

Dôveryhodnosť kľúčových osôb

Ďalším výsledkom prieskumu je hodnotenie dôveryhodnosti dvoch kľúčových osobností v oblasti zdravotníctva: predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského a ministra zdravotníctva Kamila Šaška. Visolajskému dôveruje 43,9 % opýtaných, zatiaľ čo ministrovi Šaškovi 45,7 % respondentov.

SANEP Foto: SANEP

SANEP Foto: SANEP

Metodika prieskumu:

Prieskum bol realizovaný internetovou metódou CAWI na reprezentatívnej vzorke 1.950 opýtaných obyvateľov Slovenskej republiky vo veku 18 a viac rokov.

Štatistická chyba sa pohybuje v rozmedzí ±1,5 %, pričom vzorka bola vybraná kvótnym spôsobom zohľadňujúcim vek, pohlavie, vzdelanie, bydlisko a národnosť obyvateľov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok