Belgického eurokomisára Reyndersa obvinili z prania peňazí. Mal tak robiť cez Národnú lotériu
Doterajší belgický eurokomisár Didier Reynders, bývalý šéf belgickej diplomacie a tiež vplyvný člen liberálneho Reformného hnutia (MR), je vyšetrovaný belgickou políciou kvôli podozreniu, že bol zapojený do prípadu prania peňazí týkajúceho sa Národnej lotérie.
Viaceré belgické médiá v stredu uviedli, že polícia už prehľadala jeho domy v bruselskej štvrti Uccle a v provincii Liége a v utorok bol predvolaný na vypočúvanie. Podľa týždenníka Politico polícia počkala, kým mu vyprší mandát eurokomisára, k čomu došlo v sobotu 30. novembra o polnoci, a až potom začala konať.
Pranie peňazí cez lotériu
Televízna stanica RTBF spresnila, že je málo informácií o podstate prípadu a vyšetrovanie stále prebieha, pričom Reynders využíva prezumpciu neviny.
Aféru odhalili denník Le Soir a nezávislá novinárska stránka špecializujúca sa na korupciu Follow the Money. Tieto informácie potvrdila bruselská prokuratúra.
Reynders je podozrivý z prania peňazí pri hraní hazardných hier prostredníctvom Národnej lotérie, a to počas dlhého obdobia. Podľa novinárov z Follow the Money niektoré hry ponúkajú atraktívne výnosy, napríklad "Win for Life".
Slovensko má prvého potvrdeného eurokomisára: Maroša Šefčoviča schválili dva kľúčové výbory europarlamentu
"Teflónový Reynders" unikal škandálom
Denník Le Soir naznačil, že vyšetrovanie bolo spustené už v roku 2023, ale mohlo sa naplno rozvinúť až po jeho odchode z Európskej komisie, kde presadzoval politiku EÚ v oblasti spravodlivosti. Skoršie prehliadky by si vyžadovali povolenie od eurokomisie, čo mohlo ohroziť utajenie vyšetrovania. Ak bude vyšetrovanie úspešné, belgický federálny parlament bude musieť rozhodnúť o zbavení poslaneckej imunity, pretože údajné skutočnosti by sa týkali aj jeho predošlého ministerského pôsobenia.
Politik bol počas viacerých ministerských pozícií zastávaných v rokoch 1999 - 2019 flámskou tlačou označený ako "teflónový Reynders", pre svoju schopnosť uniknúť škandálom, ktoré ohrozovali jeho kariéru. Belgická tlač však v súvislosti s najnovším škandálom skonštatovala, že jeho ďalšia politická budúcnosť je vážne ohrozená a aj keď dokáže svoju nevinu, súčasné vyšetrovanie zrejme podľa médií znamená koniec jeho politickej cesty.
Do sporu sa s ním dostala aj vláda Roberta Fica
Vláda Roberta Fica sa dostala do sporu s Didierom Reyndersom, keď ešte ako eurokomisár kritizoval stav právneho štátu na Slovensku.
Reynders upozornil, že Európska komisia neváha zasiahnuť, ak by kroky slovenskej vlády porušovali pravidlá EÚ, vrátane obmedzenia eurofondov.
Spor vyvolala aj správa o stave právneho štátu, ktorú Reynders zastrešoval. Slovenská vláda ju označila za neobjektívnu, čo podporila aj Súdna rada SR. Po kritike Brusel správu stiahol a prisľúbil ďalšie rokovania so Slovenskom.
Pozrite si reportáž o slovenskom eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi: