Poslanci prelomili prezidentove veto, novelu zákona o EIA opätovne schválili. Vzali do úvahy Pellegriniho pripomienky

včera 10:11 , Aktualizované: včera 17:57

Plénum Národnej rady (NR) SR sa počas 23. schôdze venovalo novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Tú predošle vetoval prezident Peter Pellegrini, poslanci ju opätovne schváli, avšak, so zapracovanými zmenami.

nrsr parlament
Foto: TASR/Pavel Neubauer

Do parlamentu ju na opätovné prerokovanie vrátil prezident Peter Pellegrini. Poslancom odporučil, aby z legislatívy vypustili dva body a opätovne ju schválili. Vetovanú úpravu schválila NR SR v septembri.

Parlament novelu nakoniec schválil v súlade s pripomienkami prezidenta. Nová legislatíva má priniesť zrýchlenie hodnotiacich a povoľovacích procesov v oblasti životného prostredia.

Obmedziť má priestor na byrokratické prieťahy súvisiace so svojvôľou úradníkov a v niektorých prípadoch má novela zvyšovať limity na posudzovanie vplyvov niektorých činností na životné prostredie.

Rokovanie parlamentu môžete naživo sledovať aj tu:

Novela zákona o EIA oddeľuje podľa envirorezortu proces zisťovacieho konania a samotného povinného hodnotenia v rámci procesu EIA. Zároveň zachováva požiadavky na vysokú odbornosť osôb vykonávajúcich hodnotenie vplyvov na životné prostredie.

Prezident legislatíve vytýkal, že jej schválené znenie v rámci zisťovacieho konania zúžilo definíciu „dotknutej obce“, ktorá zahŕňa už len výlučne obec, na území ktorej sa má navrhovaná činnosť alebo jej zmena realizovať.

Takáto definícia podľa neho bráni vykonaniu povinnosti zaoberať sa aj pripomienkami okolitých obcí, ktoré daným projektom môžu byť priamo a významne zasiahnuté.

Ďalšie prijaté a neprijaté zákony

Vajcia sa nezaradia medzi základné potraviny, na ktoré sa uplatňuje znížená daň z pridanej hodnoty (DPH) na úrovni 5 %. Naďalej tak zostanú v základnej 23 % sadzbe. Poslanci v stredu neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o DPH z dielne skupiny opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.

Národná rada tiež nepožiada vládu o prijatie krokov, ktoré by zabezpečili v roku 2025 nižšie ceny potravín v porovnaní s októbrom 2024. Poslanci v stredu odmietli návrh uznesenia k cenám potravín opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.

Okruh osôb s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), ktorým sa poskytuje príspevok na kúpu motorového vozidla, sa nerozšíri o osoby prijímajúce sociálne služby v rehabilitačnom stredisku. Návrh novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP z dielne nezaradenej poslankyne Martiny Bajo Holečkovej zákonodarcovia v stredu neposunuli do druhého čítania.

Plénum taktiež odmietlo dva návrhy uznesení o zdravotníctve z dielne opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ. Prvý sa týkal zavedenia maximálnych čakacích lehôt na operácie. Druhý hovoril o centrálnom systéme elektronického objednávania pacientov.

Vymedzené potraviny pre celiatikov nebudú mať zníženú 5 % sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH). Návrh opozičných poslancov Oskara Dvořáka, Veroniky Veslárovej (obaja PS) a Martiny Bajo Holečkovej (nezaradená) Národná rada (NR) SR v stredu neposunula do druhého čítania.

Poslancitiež neprijali uznesenie k súdnemu zmieru medzi Andrejom Babišom a ministerstvom vnútra v spore o ochranu osobnosti týkajúcom sa neoprávnenej evidencie vo zväzkoch bývalej Štátnej bezpečnosti. Návrh je z dielne skupiny opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.

Prídavok na dieťa pre jednorodičovské domácnosti sa nezvýši zo súčasných 60 eur na 90 eur mesačne. Návrh novely zákona o prídavku na dieťa poslankyne zákonodarcovia neposunuli do druhého čítania.

Novozavedená transakčná daň sa nebude rušiť. Navrhoval to poslanec opozičnej SaS Marián Viskupič v novele zákona o dani z finančných transakcií, ktorú Národná rada v stredu neposunula do druhého čítania.

Poslanci takisto nesúhlasia so zrušením dvoch dní pracovného pokoja, a to 6. januára a 1. mája. Navrhoval to opozičný poslanec Marián Viskupič (SaS) v novele zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.

Viskupič v novele ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti tiež navrhoval, že daňové a odvodové zaťaženie na Slovensku bude ohraničené maximálnym limitom 37 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ide o tzv. daňovú brzdu, ktorou sa SaS dlhodobo snaží doplniť existujúce pravidlá dlhovej brzdy. Národná rada odmietla aj tento návrh.

Parlament odmietol aj uznesenie z dielne skupiny opozičných poslancov za PS, SaS a KDH. Plénum ním malo vyzvať vládu, aby sa zdržala uzatvárania zmlúv o spolupráci v oblasti bezpečnosti a spravodlivosti, ktoré by umožňovali ozbrojeným zložkám štátov mimo členských štátov EÚ a NATO pôsobiť na území SR. Predkladatelia tvrdili, že hrozbu v tomto smere predstavuje Ruská federácia aj Čínska ľudová republika.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok