Štát bude šetriť, zaplatia to aj rodiny. Uťahovaniu opaskov sa tak skoro nevyhneme
Uťahovaniu opaskov sa tak skoro nevyhneme. Vláda opakuje, že konsolidácia je nevyhnutná. Výsledkom je však druhý najhorší deficit Slovenska v eurozóne.
Naše hospodárenie sa zhoršilo
Hospodárenie Slovenska sa výrazne zhoršilo. Aj budúci rok vláda plánuje minúť o šesť miliárd eur viac ako má k dispozícií. Návrh štátneho rozpočtu, ktorý schválili poslanci ráta s deficitom na úrovni štyri celých sedem desatín percenta. Ide ale o pokles z tohtoročných takmer šiestich percent. Ministerstvo financií pristúpilo k procesu ozdravenia verejných financií.
„Sme medzi premiantmi, medzi ôsmymi krajinami, ktoré splnili prísne fiškálne pravidlá. Mnohé iné krajiny tie rozpočty ešte ani nepredložili,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Aj napriek ozdravovaniu verejných financií, bitka ešte ani zďaleka nie je vyhraná. Slovensko bude mať budúci rok druhý najhorší deficit v eurozóne. Na tri percentá by mal schodok klesnúť až v roku 2027, kedy začne klesať aj verený dlh. V praxi tak vláda bude musieť pripraviť ďalšie konsolidačné balíčky, čo opäť pocítia najmä ľudia a firmy.
Lídri koalície ocenili prijatie štátneho rozpočtu. Fungujeme a ideme ďalej, zhodnotil premiér Fico
Otázna je aj energopomoc
Otázna je tiež energetická pomoc pre ľudí. Domácnosti si budúci rok za plyn priplatia stovky eur. Vláda stále nepovedala, či bude pomoc plošná alebo adresná, na čo treba stovky miliónov eur. Štátu zostane len nízka finančná rezerva pre nepredvídateľné situácie. Slovensko je navyše jediná krajina, ktorá síce znižuje deficit, ale zároveň zvyšuje svoje výdavky.
Odborníci si tiež nie sú istí, či vláda skutočne dokáže naplniť svoj ambiciózny plán. Najvýraznejšie totiž plánuje konsolidovať až v roku 2027. Ide pritom o predvolebný rok, kedy politici zvyčajne viac míňajú ako šetria.