Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť: Nová tréningová miestnosť prináša študentom inovatívne metódy výučby

3.12.2024 16:29

Najlepšie sa človek učí na vlastných chybách. Obzvlášť dôležitá je takáto skúsenosť u mladých medikov. Ideálne tak, aby neboli v strese a eliminovali prípadné chyby. Pomôcť im k tomu má nová tréningová miestnosť lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Situácia ako v reálnom živote. Medik príde k pacientovi, odoberá anamnézu a učí sa s ním komunikovať. Z druhej miestnosti za pacienta odpovedá prostredníctvom figuríny reálny človek.

Komunikačné zručnosti sú neoddeliteľnou súčasťou lekárskeho povolania. Okrem nich si v novej simulačnej tréningovej miestnosti Lekárskej fakulty UK v Bratislave môžu študenti vyskúšať ultrasonografiu, laparoskopický box, riešenie kritických stavov pri lôžku, či riešenie prípadu s použitím virtuálnej reality.

Nezabúdajú ani na priamu klinickú výučbu

„Reflektujeme vzdelávanie také, ako sa deje všade vo svete. Je veľký presun vzdelávania medicíny z tej klasickej medicíny pri lôžku pacienta na simulátory,“ povedal dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraj Payer.

„To, že sme na simulátoroch neznamená, že abdikujeme alebo rezignujeme na to, aby naši študenti mali čo najviac priamej klinickej výučby,“ vysvetlil Payer.

„Medicína a štúdium medicíny je z roka na rok náročnejšie a zároveň platí, že pacient je náročnejší, chce kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, stopercentný, profesionálny prístup. Tieto tréningové miestnosti sú jedným z nástrojov, ako zatraktívniť štúdium medicíny, ako pripraviť budúcich lekárov, študentov medicíny na reálny život pri lôžku pacienta,“ povedal člen predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera Marian Faktor.

Miestnosť bude slúžiť študentom od prvého ročníka

Tréningová miestnosť bude využívaná od prvého do posledného ročníka a má päť stanovíšť. Už prváci sa učia na jednej z klinických simulácií.

„Venujeme sa komunikácii a venujeme sa aj ľahkému, klinickému prípadu, ktorý nechceme prezradiť, pretože by vedeli vopred, čo sa bude diať,“ povedala prednostka Ústavu medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Silvia Hnilicová.

Ultrazvuk či chirurgické zručnosti

Výučba prebieha na virtuálnych pacientoch či virtuálnej realite. A to na prístrojoch, kde si vyskúšajú ultrazvuk, či precvičia chirurgické zručnosti.

„Pri inovácii sme chceli zaviesť čo najviac na študenta orientované vyučovanie a aktívne učenie, ktoré je oveľa efektívnejšie ako klasické prednášky. V tejto miestnosti môže teraz v malých skupinkách pracovať 36 študentov so špičkovou technikou,“ dodala Hnilicová.

Postup študenta zaznamenáva kamera, ktorá umožní sa spätne pozrieť na prípadné chyby.

Kým z bežnej prednášky si študent zapamätá 5-10 percent informácií, z reálnej skúsenosti to môže byť až desaťkrát viac.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok