Vedci z Oxfordu vybrali slovo roka. Súvisí so sociálnymi sieťami, je ním výraz pre "hnilobu mozgu"
Slovom roka 2024 je pre lexikografov z Oxfordskej univerzity výraz "brain rot" čiže hniloba mozgu. Termín označuje neoficiálny vedľajší účinok bezmyšlienkovitej konzumácie vtipných alebo nezmyselných príspevkov na sociálnych sieťach. Píše o tom napríklad server Axios a web stanice BBC.
"Brain rot" vyjadruje obavy z dopadu nadmerného množstva nekvalitného online obsahu. V rokoch 2023 až 2024 frekvencia jeho použitia vzrástla o 250 percent. Výraz, ktorý sa najskôr presadil medzi členmi generácií Z a Alfa, sa stal mainstreamovým.
Opisuje nadmernú konzumáciu online príspevkov
Slovo roka vyhlasuje tím Oxford University Press (OUP), ktorý vydáva oxfordský slovník angličtiny. Podľa jeho definície "brain rot" označuje predpokladané zhoršenie duševného alebo intelektuálneho stavu človeka, najmä v dôsledku nadmernej konzumácie materiálu, ktorý je považovaný za triviálny alebo nenáročný. Podľa OUP ide v súčasnosti hlavne o obsah v online priestore.
Britský denník Guardian dokonca zverejnil na svojom webe test pre čitateľov, či majú "brain rot".
Poznáme slovo roka 2024. Popisuje zhoršovanie kvality digitálnych služieb s cieľom profitovať
V hre bolo aj slovo demure a romantasy
Výraz bol prvýkrát zaznamenaný dlho pred vznikom internetu. V roku 1854 ho použil filozof Henry David Thoreau vo svojej knihe Walden alebo Život v lesoch. Kritizuje tendenciu znehodnocovať zložité myšlienky a označuje ju za súčasť úpadku duševného a intelektuálneho úsilia.
"Kým sa Anglicko snaží vyliečiť hnilobu zemiakov, nepokúsi sa niekto vyliečiť hnilobu mozgu, ktorá prevláda v oveľa väčšej miere a je fatálnejšia?" napísal Thoreau.
Do užšieho výberu kandidátov tento rok OUP zahrnul tiež slovo "demure", prídavné meno tradične označujúce zdržanlivého alebo skromného človeka, ktoré sa vďaka trendu na sociálnej sieti TikTok tento rok stalo virálnym. Ďalším z favoritov bolo slovo "romantasy" čiže beletristický žáner kombinujúci prvky romantickej fikcie a fantasy.
Slovo roka 2020, ktoré sme používali počas pandémie: