Objavte malý slovenský Rím a tajomstvá jeho okolia + Súťaž o CUPRA na víkend

C.E.N. - ADteam (sponzorovaný obsah)
5.12.2024 00:00

V minulosti bola náboženským a kultúrnym centrom Uhorska. Pre množstvo kostolov a ich veží dostala prívlastok slovenský malý Rím. Trnava patrí k našim najstarším a najkrajším mestám. Vyrástla na mieste osád s pôvodným slovanským obyvateľstvom, ktoré sa datujú do 9. storočia. Viedli tadiaľto aj dve dôležité obchodné cesty – Česká a Jantárová. Jej význam potvrdzuje aj opakované stretnutia uhorských a českých kráľov, ktoré sa tu uskutočnili v 14. storočí. Dôležitosť Trnavy ešte stúpla o dve stočia neskôr, keď sa sem v obave z tureckých vpádov presťahovalo ostrihomské arcibiskupstvo. Históriou a pamiatkami dýcha aj dnes. Ak tu budete, určite si nenechajte ujsť prechádzku centrom a návštevu mestskej veže či hradieb. Teraz vám však ponúkneme aj iné inšpiratívne miesta v okolí, kam sa oplatí ísť na výlet autom. Bude sa páčiť deťom i dospelým.

thumbnail_RM JET_TT-7673.jpg
Foto: Monika Kabele
CUPRA Terramar pod Smolenickým zámkom

Z Trnavy sa vyberte na Lošonec a potom do časti obce Horné Orešany - Majdánske.Táto oblasť je obľúbenou rekreačnou zónou, kam ľudia chodia za nenáročnou turistikou, na rodinné prechádzky v prírode alebo cyklo výlety. Zaparkujte pri bytovkách, ktoré patrili k bývalej chemickej fabrike ďalej už musíte pokračovať po svojich. Chemičku založili v 19. storočí Pálffyovci. Na výrobu v nej potrebovali drevo, preto v tunajších lesoch dali vybudovať sieť úzkorozchodnej železnice. Ako technická pamiatka sa, žiaľ, nezachovala, no na niektorých miestach aj dnes vidno jej pozostatky. Pri chatovej osade Olšovský mlyn začína náučný chodník Majdán s prírodovedným, geovedným a historickým zameraním. Dovedie vás k Rybárni Parina, ktorú v roku 1867 založil gróf Móric Pálffy. Komplex chovných nádrží tvoria prietočné rybníky s lososovitými rybami, najmä pstruhmi. Nad liahňami sa nachádza ešte jeden väčší rybník. Voda sem priteká z riečky Parná, ktorá pramení neďaleko. Jej starší názov Parina dal meno aj tunajšej rybárni.

Rod Pálffyovcov je úzko spätý aj s ďalším miestom, ktoré sa oplatí navštíviť. Je ním zámok v Smoleniciach, akoby vystrihnutý z filmovej rozprávky. Po necelých 20 minútach jazdy sa pred vami na kopci nad korunami stromov objaví známa silueta veže. Pôvodné stredoveké sídlo bolo postavené v 14. storočí ako posledný z hradov strážiacich malokarpatské priesmyky a vystriedal viacero majiteľov. V roku 1777 prevzal smolenické panstvo Ján Pálffy, rodina tu však nebývala. Už predchádzajúci vlastníci nemali dostatočné zdroje na jeho prevádzku, preto hrad pustol a v období napoleonských vojen vyhorel. Začiatkom 20. storočia sa na jeho rozsiahlu obnovu podujal Jozef Pálffy st. Obidve svetové vojny boli dôvodom prerušenia prác, ktoré sa obnovili až v roku 1945, avšak hrad sa stal majetkom štátu. Dnes je kongresovým centrom Slovenskej akadémie vied, no čoraz viac sa otvára aj verejnosti. Okrem prehliadok vybraných miestností, galérie či zámockej veže sa tu organizujú aj vedecké podujatia s ubytovaním, svadby, večerné prehliadky s lampášmi, historické trhy, strašidelné víkendy a podobne. Zámok obklopuje rozľahlý anglický park. Na každom poschodí veže je inštalovaná iná výstavná expozícia. Ak vystúpite až hore, otvorí sa pred vami nádherný panoramatický výhľad na Trnavskú tabuľu a Malé Karpaty.

Posledné miesto, na ktoré vás chceme pozvať, je Včelárska záhrada. Nachádza sa na úpätí zámockého kopca v Smoleniciach. Neďaleká obec Naháč je kolískou moderného včelárstva. Ako farár tu pôsobil popredný predstaviteľ bernolákovskej skupiny Juraj Fándly, ktorý okrem známeho diela Piľní domajší a poľní hospodár napísal aj knihy Slovenskí včelár a O úhoroch a včelách rozmlúvaňí. Lúka pod Smolenickým zámkom aj okolitá príroda ponúkajú ideálne prostredie pre včely a ich nenahraditeľnú činnosť opeľovačov. V areáli záhrady Včelovina nájdete s citom zrenovovanú farskú stodolu, ktorá má viac ako 200 rokov, novú stodolu na výrobu včelích produktov, Medovú kaviareň či malebné historické úle. Môžete sa tu poprechádzať obklopení tisíckami rastlín, kvetov a byliniek, relaxovať, v útulnom obchodíku nakúpiť rôzne druhy medov, kozmetiky, medových pivných špeciálov, medoviny, či cideru, alebo absolvovať zážitkové prehliadky s degustáciou.

Tento článok vznikol vďaka spolupráci s CUPRA Garážou RM JET, spol. s r. o. v Trnave. Výlet sme absolvovali v modeli Terramar, horúcej novinke, ktorá bola na trh uvedená v novembri 2024. Verzia VZ, vybavená benzínovým dvojlitrovým štvorvalcom s výkonom 195 kW/265 koní, nezaváhala ani v stúpaniach na prvom tohtoročnom snehu či klzkom blatistom povrchu. Bez pohonu 4Drive by bol prejazd niektorými úsekmi takmer nemožný. K bezpečnej jazde pomáhali 6-piestové športové brzdy Akebono, vylepšené adaptívne tlmiče, Matrix LED svetlá a široká paleta jazdných asistentov. Vyskúšali sme aj prediktívny tempomat, ktorý automaticky prispôsobuje rýchlosť vozidla cestným podmienkam. O pohodlie sa postarali prémiové materiály a precízne vypracovaný interiér, komfortné sedadlá či panoramatická strecha.

Nový Terramar je robustné, no stále kompaktné rodinné SUV s atraktívnym sebavedomým dizajnom, športovým espritom a vyváženými vlastnosťami na ceste i nespevnenom teréne. Za príjemný výlet, bezpečnú jazdu a pohodovú atmosféru ďakujeme CUPRA Masterke Márii Slobodovej.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok