Napätie v Európe rastie. Viaceré krajiny rozdávajú občanom návody na zvládanie kríz a vojnových situácií
Európske krajiny sa pripravujú na najhoršie. Nemecko vyvíja aplikáciu, vďaka ktorej nájdete najbližší úkryt, Švédsko a Nórsko rozdávajú príručky s názvom "Ak nastane kríza alebo vojna". Pol milióna Fínov si stiahlo manuál ako byť pripravený na núdzové situácie.
Aplikácie a brožúry ponúkajú rady, ako si postaviť bunker, vytvoriť si zásoby potravín a ako žiť bez elektriny v prípade, že dôjde k najhoršiemu. Patrí tam aj vojnový konflikt. Informuje o tom Guardian.
Prípravy na núdzové situácie
Nemecko vyvíja aplikáciu na vyhľadávanie najbližších krytov. Švédsko rozširuje 32-stranovú príručku pre krízové situácie a pol milióna Fínov si stiahlo návod na prípravu v núdzových situáciách. Obavy z vojny vedú niektoré európske krajiny k posilneniu obranyschopnosti občanov.
Ruská agresia na Ukrajine zvýšila napätie v Pobaltí a podnietila vstup Fínska a Švédska do NATO. Zvýšená vojenská pripravenosť si však vyžaduje aj civilnú angažovanosť.
Portál BBC písal, ako v lete dánska agentúra pre krízové riadenie ohlásila, že dospelým Dánom posiela e-mailom podrobné informácie o vode, potravinách a liekoch, ktoré by potrebovali na prekonanie krízy trvajúcej tri dni.
V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu Poľsko intenzívne rozširuje a modernizuje svoju armádu s jednotkami dronov. Významnú úlohu vo vojne zohrávajú práve bezpilotné lietadlá.
Poľsko sa pripravuje na najhorší možný scenár. Armáda mení taktiku, vzniknú dronové jednotky
Švédska príručka pre verejnosť
„Žijeme v neistých časoch. V našom kúte sveta sa v súčasnosti vedú ozbrojené konflikty. Terorizmus, kybernetické útoky a dezinformačné kampane sa využívajú na naše podkopávanie a ovplyvňovanie,“ píše sa v úvode švédskej brožúry.
Príručka je dostupná aj v angličtine. Tiež v nej stojí, že kolektívna odolnosť je nevyhnutná a v prípade útoku na Švédsko „musí každý prispieť k ochrane nezávislosti Švédska a našej demokracie... ste súčasťou celkovej pripravenosti Švédska na mimoriadne situácie“.
Švédi sú zvyknutí na príručky určené pre verejnosť. V najnovších vydaniach sa objavujú opatrenia týkajúce sa výstražných systémov, protileteckých úkrytov, digitálnej bezpečnosti a hygieny v prípade nedostatku vody.
Ďalej navrhuje zabezpečiť dostatok pitnej vody, prikrývok a teplého oblečenia, alternatívne vykurovanie, rádio na batérie a zásoby výživných a rýchlo pripraviteľných potravín.
Nórsko rozdáva brožúru pre krízové obdobie
Nórsky úrad pre civilnú ochranu rozoslal takmer 2,6 miliónom domácností príručku s radami pre prípad krízy. „Žijeme v čoraz nepokojnejšom svete, ktorý ovplyvňujú klimatické zmeny, digitálne hrozby a v najhoršom prípade vojna,“ uvádza sa v dokumente.
Príručka odporúča občanom mať pripravené zásoby jedla na týždeň, vrátane trvanlivého pečiva, konzervovanej zeleniny a strukovín, paštét, energetických tyčiniek, sušeného ovocia, čokolády, medu, sušienok a orechov.
Nórsko ďalej radí občanom, aby mali po ruke základné lieky, vrátane jódových tabliet pre prípad jadrovej katastrofy, a podobne ako Švédsko, odporúča mať niekoľko platobných kariet a hotovosť.
Ukrajina v NATO, ale bez okupovaných území? Zelenskyj navrhuje diplomatické ukončenie vojny s Ruskom
Prežili by ste 72 hodín?
Fínsko sprístupnilo komplexnú online príručku s názvom „Príprava na mimoriadne udalosti a krízy“, ktorá poskytuje občanom praktické rady a informácie pre prípad výpadkov základných služieb, ako je voda, či internet, či počas lesných požiarov alebo dlhodobých kríz, vrátane vojenských konfliktov.
Na ďalšom oficiálnom webe 72tuntia.fi sa Fínsko pýta svojich občanov: Prežili by ste 72 hodín? Stránka nabáda Fínov formou testu k preverovaniu vlastných schopností a zásob v rôznych krízových situáciách.
Web ponúka aj užitočné tipy na posilnenie psychickej odolnosti, aby sa ľudia lepšie vyrovnávali s náročnými podmienkami, na zlepšenie osobnej kybernetickej bezpečnosti a rady ohľadom bezpečného správania v interiéri („Zabezpečte dvere a okná. Zapnite rádio. Pokojne čakajte na inštrukcie.“).
Bunkre v Nemecku
Nemecko sa sústredilo na zvýšenie počtu bunkrov a ochranných krytov. Po oficiálnych odhadoch zistili, že 84-miliónová krajina má menej ako 600 verejných krytov, ktoré sú schopné pomôcť len 480-tisíc ľudí.
Mnohé kryty z obdobia studenej vojny boli demontované, pretože sa predpokladalo, že už nebudú potrebné.
Berlín ale teraz spustil národný plán bunkrov pod vedením Spolkového úradu pre ochranu obyvateľstva vrátane aplikácie na určovanie ich polohy v telefóne.
Odborníci predpovedajú, že útok zo strany Ruska by teoreticky mohol prísť v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Preto sa intenzívne pátra po vhodných úkrytoch pre prípad núdze, ako napríklad stanice metra či pivničné priestory v štátnych budovách, školách a radniciach.
Nemecké domácnosti dostali odporúčanie pripraviť si vlastné útočiská – či už ide o úpravu pivníc, garáží, skladov alebo vyhľadávanie starých protileteckých krytov. Nová legislatíva navyše prikáže staviteľom začleniť do nových domov bezpečné úkryty, podobne ako už bolo zavedené v Poľsku.
Nemecká príprava na vojnový konflikt
Diplomant in Spain informoval o tom, ako sa Nemecko pripravuje na možný vojenský konflikt. Nemecké noviny Frankfurter Allgemeiner písali o 1 000-stranovom armádnom dokumente. Opisuje, ako by krajina mohla pomôcť zmobilizovať až 800-tisíc vojakov NATO vrátane Američanov, na Ukrajinu v prípade, ak sa situácia s Ruskom vyostrí. Ide o preventívne opatrenie tvárou v tvár možnému veľkému konfliktu, napríklad tretej svetovej vojne.
Dôležitými motívmi dokumentu boli témy ako:
- Chráňte to najdôležitejšie (dôležité budovy a infraštruktúra, ako sú nemocnice, komunikačné centrá alebo sklady),
- presun vojenských prostriedkov (ako umožniť prechod až 200-tisíc vojenských vozidiel cez svoje územie, čím sa zabezpečí, že sa vojaci a vybavenie rýchlo dostanú tam, kde sú potrebné),
- príprava ľudí a podnikov (tipy pre občanov, ako sa stať sebestačnejšími) a
- kritický bod medzinárodnej situácie (tieto plány neznamenajú, že vojna je nevyhnutná, ale že vlády berú riziká vážne a chcú byť pripravené chrániť svojich ľudí a spojencov).
Rusko masívne ostreľuje celú Ukrajinu. Prehráva Kyjev vojnu? Pozrite si rozhovor s historikom a publicistom Jurajom Krížom.