Ukrajina má obrovský problém s dezertérmi. Len tento rok ich zaznamenala desiatky tisíc, tvrdí britský denník

dnes 10:42

Z ukrajinskej armády od januára do konca októbra dezertovalo viac vojakov ako počas predchádzajúcich dvoch rokov. Na svojej internetovej stránke o tom píše britský denník Financial Times (FT).

Vojaci
Foto: TARS/AP

Ukrajinskí vyšetrovatelia tento rok začali 60 000 trestných stíhaní proti vojakom, ktorí opustili svoje pozície. Je to skoro dvojnásobok takýchto prípadov za roky 2022 a 2023 dohromady. Týmto mužom v prípade odsúdenia hrozí až 12 rokov vo väzení.

Koncom októbra pri Vuhledare v Doneckej oblasti stovky príslušníkov pechoty zo 123. brigády odišli zo svojich pozícií, píše FT. Títo vojaci sa vrátili domov do Mykolajiva a niektorí z nich tam usporiadali ojedinelý protest, počas ktorého požadovali viac zbraní a výcviku.

„Prišli sme do Vuhledaru len s automatickými puškami. Tvrdili, že by tam malo byť 150 tankov, ale bolo ich tam 20... a nič, čo by nás krylo,“ citujú FT nemenovaného dôstojníka zo 123. brigády. Niektorí z dezertérov sa vrátili na front, ďalší sa ukrývajú, iní sú podľa ukrajinských úradov vo väzbe.

Odídu na výcvik a potom utečú

Muži vo veku od 18 do 60 rokov majú zakázané opustiť Ukrajinu, ale niektorí využili to, že boli do zahraničia poslaní na vojenský výcvik a ušli. Okolo 12 takýchto prípadov sa každý mesiac stane v Poľsku, uviedol nemenovaný poľský bezpečnostný činiteľ.

FT poznamenáva, že ministerstvo obrany vo Varšave oznámilo, že s otázkami ohľadom ukrajinských dezertérov sa treba obracať na ukrajinské úrady.

FT píše, že veľké množstvo prípadov dezercie len prehlbuje ťažiskovú situáciu, v ktorej sa Ukrajina nachádza. Vďaka prevahe v ľudskej sile Rusko na východe v posledných mesiacoch postupuje najrýchlejšie od roku 2022.

Ukrajina zároveň nie je schopná vojakov z frontu vymieňať za vojakov z tyla, a dopriať tak unaveným obrancom oddych. Podľa vojenských analytikov to vedie k väčšiemu počtu obetí aj k tomu, že medzi mužmi, ktorí by inak možno do armády vstúpili, sa šíri strach.

Nemôžu si oddýchnuť

Dôstojník 123. brigády povedal, že jeho jednotka nebola ani raz vymenená. Za normálnych podmienok by v rámci rotácie strávili mesiac na základni, kde by odpočívali, cvičili nových vojakov a opravovali poškodenú techniku. Mnoho vojakov je tak podľa FT vyčerpaných, naštvaných a potýka sa s psychickými problémami.

Hoci ukrajinské ozbrojené sily majú okolo milióna príslušníkov, len asi 350 000 ich je v aktívnej službe. Medzi dezertérmi potom drvivú väčšinu zaujímajú vyhorení bojovníci, a to ako z pechoty, tak z útočných jednotiek.

Množstvo prípadov je také obrovské, že ukrajinská justícia naň nestačí. V snahe priviesť viac vojakov späť na ich pozície ukrajinský parlament nedávno zmiernil postih dezertérov. Obvinenie je tak možné zrušiť v prípade, že sa vojak tohto činu dopustil prvýkrát a potom sa vrátil k svojej jednotke.

Na Ukrajine majú mimoriadne zlú povesť armádne náborové strediská, ktorých pracovníci niekedy mužov bili a chytali priamo na uliciach alebo v prostriedkoch hromadnej dopravy. Pochybnosti vyvoláva práca zdravotných komisií, kedy sa stáva, že schvaľujú výnimky z vojenskej povinnosti za úplatky.

Minister obrany Rustom Umerov sľúbil zmeny smerom k dobrovoľným odvodom, kedy si budú muži vybrať brigádu a zameranie.

Bohdan, ktorý vlani prišiel o pažu a teraz pracuje ako vodič armádneho nákladného auta a jazdí medzi frontom a zázemím v oblasti Dnipra, FT povedal, že mnoho Ukrajincov vojnu vytesňuje a zabúda na obete, aké vojaci prinášajú, aby im zabezpečili bezpečnosť.

Nemá nič proti tomu, aby si civilisti žili v pokoji, ak by armáda mala všetko, čo potrebuje. „Ale musíme žobrať - drony, okuliare pre nočné videnie, peniaze na opravu áut,“ poznamenal.

Pozrite si reportáž o návšteve eurokomisárov v Kyjeve:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok