Vyše 10-tisíc zamestnancov Volkswagenu v Nemecku sa zapojilo do štrajku. Ochromili všetky závody
Viac ako 10-tisíc zamestnancov automobilky Volkswagen (VW) v Nemecku sa v pondelok (2. 12.) zapojilo do výstražného štrajku. Na výzvu odborového zväzu IG Metall prerušili prácu v deviatich z desiatich závodov koncernu v Nemecku, vrátane ústredia vo Wolfsburgu či troch tovární v Sasku.
Štrajk bol naplánovaný zakaždým zhruba na dve hodiny a opakovať sa má v každej zmene. Odborári protestujú proti ohlásenému rozsiahlemu prepúšťaniu, znižovaniu miezd a pravdepodobnému zatváraniu tovární automobilky v Nemecku. Českej spoločnosti Škoda Auto, ktorá je súčasťou koncernu Volkswagen, sa štrajk priamo netýka.
O 9:30 sa začal štrajk vo fabrike v saskom meste Zwickau, o 10:00 sa pridali zamestnanci tovární vo Wolfsburgu, Hannoveri, Emdene, Braunschweigu, Salzgitteru a Saskej Kamenici (Chemnitz).
O 12.00 h sa začal protest v známej sklenenej fabrike v Drážďanoch a o 12.30 h v Kassele-Baunatale. Nepripojil sa len závod v Osnabrücku.
Výroba sa mala opäť rozbehnúť
Vo všetkých štrajkujúcich fabrikách sa práca zastavila dočasne, podľa plánov odborárov sa zhruba po dvoch hodinách výroba mala opäť rozbehnúť, a to do ďalšieho prerušenia v nadväzujúcej zmene.
V Nemecku sa schyľuje k štrajku vo Volkswagene. Odborárom sa nepáči rušenie pracovných miest
Štrajky sprevádza aj protestné zhromaždenia a pochody, do ktorých sa podľa agentúry DPA na jednotlivých miestach zapojili tisícky ľudí.
Na demonštrácii vo Wolfsburgu predsedníčka zamestnaneckej závodnej rady Daniela Cavallová ostro kritizovala vedenie firmy. "Sme pripravení na oba varianty: Zblíženie aj eskaláciu," povedala.
"Keď to bude potrebné, bude to jeden z najtvrdších konfliktov, aké Volkswagen kedy videl," uviedol oblastný manažér IG Metall pre Dolné Sasko Thorsten Gröger.
Neskôr zdôraznil, že pondelkové akcie boli len varovaním. Zástupca odborárov z východného Nemecka Dirk Schulze povedal, že vedenie spoločnosti nebolo ochotné ku kompromisu. "Preto musíme na manažment vyvinúť tlak varovnými štrajkami," dodal.
Nebolo zmontovaných približne 1000 vozidiel
Podľa odborárov nebude kvôli výstražnému štrajku zmontovaných približne 1000 vozidiel. Vedenie podniku uviedlo, že prijalo opatrenia, ktoré by mali dopady štrajku minimalizovať.
Na proteste v Hannoveri odborár Sascha Dudzik obvinil vedenie koncernu, že chce nechať zaplatiť zamestnancov za svoje vlastné chyby.
"My sme tie rozhodnutia neurobili - urobili ich milionári na čele VW," povedal podľa agentúry Reuters.
"Hovoria, že sme drahší ako robotníci v Bratislave alebo v Číne. Zaujímalo by ma, aké je porovnanie pri platoch manažmentu," povedal ďalší z odborárov z hannoverskej fabriky Stavros Christidis.
"Vo futbale končia tréneri, keď nevyhrávajú. Vo VW je to naopak. Potrestaní sú hráči," povedala agentúre Reuters Lucia Helmová, ktorá tiež pracuje vo fabrike v Hannoveri.
Volkswagen plánuje zatvárať továrne, zamestnanci hrozia štrajkom. "Pracovný mier" vyprší na konci novembra
Spor sa týka miezd približne 120-tisíc zamestnancov v závodoch kmeňovej značky Volkswagen, kde platí osobitná dohoda o mzdách, a ďalších 10-tisíc zamestnancov VW v Sasku, ktorých mzdy sú tiež naviazané na túto dohodu.
Vedenie odmieta akékoľvek ich zvýšenie, vzhľadom na ťažkú situáciu koncernu plánuje naopak zníženie miezd o desať percent. Na stole je tiež zatvorenie pretekov a prepúšťanie. Obe strany sporu sa stretnú k ďalšiemu kolu rokovaní o mzdách 9. decembra.
Odborári už skôr uviedli, že sú pripravení na ústupky, ktoré by firme ušetrili až 1,5 miliardy eur, požadovali však záruky ohľadne zachovania závodov a pracovných miest.
Náklady musí zníži
Vedenie koncernu to odmietlo. Tvrdí, že musí náklady v Nemecku znížiť na úroveň konkurencie, ale aj tovární koncernu Volkswagen v strednej a východnej Európe a Južnej Amerike.
Českej automobilky Škoda, ktorá je súčasťou koncernu Volkswagen, sa dnešný štrajk v Nemecku priamo netýka.
Šéf plánovania ľudských zdrojov spoločnosti Škoda Auto Štefan Lacina minulý týždeň povedal, že automobilka teraz neplánuje prepúšťanie kmeňového personálu, znižovanie stavov sa má týkať len agentúrnych pracovníkov. Podľa šéfa odborov Jaroslava Povšíka bude udržanie miest prioritou pri nadchádzajúcom mzdovom vyjednávaní, pri ktorom chcú odbory žiadať rast nad hodnotu inflácie.
Na rozdiel od slabého výkonu značky Volkswagen sa Škode darí. Na konci októbra česká automobilka uviedla, že zvýšila celosvetovo za tri štvrťroky medziročne výrobu o 5,3 percenta na 780 500 vozidiel. Predajcom po celom svete skupina dodala 808 600 áut, čo predstavuje rast o štyri percentá.
Hlavným odbytiskom bola Európa s rastom o 8,2 percenta na 552 400 vozidiel, čo znamená upevnenie pozície štvrtej najpredávanejšej značky a návrat na predcovidovú úroveň. Na svoj najväčší trh v Nemecku automobilka dodala 140-tisíc vozidiel, čo je rast o 21,4 percenta.
Európsky automobilový priemysel však celkovo čelí mnohým problémom z dôvodu slabého predaja áut v regióne a konkurencie ázijských výrobcov, ktorí ponúkajú lacnejšie elektromobily. Naposledy sa konali štrajky vo veľkých závodoch VW v Nemecku v roku 2018. Vtedy sa ich podľa IG Metall zúčastnilo viac ako 50-tisíc zamestnancov zo šiestich závodov na západe krajiny.
Pozrite si archívnu reportáž o proteste vo Francúzsku z 20. novembra 2024: