Čo vám ušlo z V politike: Energopomoc bude, ale cenníky ešte vláda nemá, tvrdí Saková. Viskupič: Rozpočet nepodporíme

Hosťami relácie V politike boli ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) a poslanec SaS Marián Viskupič. Zhrnuli sme pre vás, čo vám možno ušlo.

Anketa

Ktorý z hostí vás najviac presvedčil?

Marián Viskupič (SaS)
- %
Denisa Saková (Hlas-SD)
- %
Celkovo hlasov: 121

Vláda avizovala, že by približne 13. decembra a možno aj skôr by sa malo hlasovať o štátnom rozpočte.

Rebelujúci huliakovci, ale aj pár poslancov z Hlasu, a to Radomír Šalitroš, Samuel Migaľ, Roman Malatinec a Ján Ferenčák, z času na čas zvyknú hlasovať inak, alebo si presadia iné podmienky.

"Očakávame, že zákon o rozpočte prejde. Je to najdôležitejší zákon roka, je to zákon o živote ľudí," povedala Saková.

Viskupič to však vidí zložitejšie. Huliak potrebuje na pozmeňujúci návrh podpisy. V rozprave avizoval, že má už šesť poslancov. "Možných potenciálnych problémov má koalícia viacej. Možno sa dohodnú, možno bude Huliak pri moci a jeho vydieranie v tomto prípade bude úspešné," komentuje.

"Za takto zlý a zdieračský rozpočet budeme hlasovať proti. Nie som presvedčený, že všetko s rozpočtom má koalícia plne v rukách a že nemá problémy," dodal.

Kde zoberie štát peniaze pre energopomoc?

Saková prízvukuje, že ľuďom sľúbili, že sa o nich postarajú. Vláda bude musieť niekde nájsť aj peniaze pre energopomoc. Otázna je cena plynu. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík avizoval, že ceny plynu majú ísť hore.

"Zo štátneho rozpočtu máme vyčlenených 240 miliónov eur na energopomoc," hovorí Saková. Garantuje, že komodita a silová energia nám nestúpne.

"So slovenskými elektrárňami sme sa dohodli, že sa z peňaženiek domácností nemusí vytiahnuť približne 240 miliónov eur," pokračovala.

Ministerka taktiež pripomenula, že v prípade ceny silovej elektriny sa vláde podarilo dosiahnuť dohodu so Slovenskými elektrárňami, vďaka ktorej ceny tejto komodity v budúcom roku nebudú stúpať.

Zároveň sa zníži sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na 19 % a majú sa stabilizovať poplatky, čo by malo tiež pozitívne vplývať na cenu elektriny pre domácnosti. Viskupič upozornil na fakt, že v prípade ostatných energetických komodít sa sadzba DPH bude naopak zvyšovať na novú úroveň 23 %.

Viskupič oceňuje, že vláda pokračuje v systéme, ktorý vymyslel exminister hospodárstva Richard Sulík. "Toto štát nič nestojí, cenu silovej elektrickej energie ako štát nijako nedotujeme. Je to správne riešenie," chváli Viskupič ministerku.

Ako je na tom adresná a plošná pomoc?

Pri plyne a teple je vláda v rokovaní s jednotlivými koaličnými partnermi. "Ministerstvo hospodárstva má pripravený systém adresnej a plošnej pomoci," reagovala Saková. Finálne cenníky však ešte vláda nemá.

Prípadnú plošnú formu dotácií na energie Viskupič kritizoval.

"Konkrétne presné čísla ako bude vyzerať pomoc, či adresná alebo plošná, budeme mať vtedy, keď budeme mať finálne schválený cenník ÚRSO," povedala Saková. O schéme energopomoci domácnostiam rozhodne koaličná rada.

Pri aktuálnych odhadoch výšky plošnej pomoci by malo pritom ministerstvo hospodárstva vychádzať z údajov o spotrebe plynu a tepla za minulý rok.

"Krúpa v relácii STVR povedal, že adresná pomoc sa tvorí roky. Presne to som chcela počuť. Prišla som na ministerstvo hospodárstva a ja som tam k adresnej pomoci nenašla nič," kritizuje Saková SaS, ktorá bola kedysi na ministerstve.

"Dnes nemáme ani základný register bytov. Nevieme, koľko ľudí v danom byte býva. Neviem vyrátať disponibilný príjem (pozn. redakcie čistý príjem)," dodáva.

Celú časť relácie si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok