Trump opäť rozhneval Peking, napadol politiku jednej Číny

12.12.2016 07:46

Novozvolený americký prezident Donald Trump povedal, že Spojené štáty sa nemusia nevyhnutne pridržiavať politiky "jednej Číny".

Trump opäť rozhneval Peking, napadol politiku jednej Číny
Foto: SITA/AP

Chápe doterajší postoj USA

Trump v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že plne chápe doterajší postoj USA v uznávaní politiky jednej Číny "Ale neviem, prečo musíme byť viazaní politikou jednej Číny, pokiaľ neuzavrieme s Čínou dohodu týkajúcu sa iných vecí vrátane obchodu," vyhlásil.

Trumpovo rozhodnutie prijať začiatkom decembra telefonát od taiwanskej prezidentky vyvolalo chladné reakcie i oficiálny protest z Pekingu. Išlo o prvý rozhovor amerického novozvoleného alebo úradujúceho prezidenta s najvyšším predstaviteľom Taiwanu, odkedy Washington v roku 1979 prerušil diplomatické styky s Tchaj-pejom.

Mohutná pevnosť

Trump tiež povedal, že si neželá, aby mu Čína "rozkazovala", a zopakoval, že telefonát s Cchaj Jing-wen bol veľmi krátky a cieľom taiwanskej líderky bolo len zagratulovať mu k víťazstvu v novembrových prezidentských voľbách.

"Prečo by nejaká iná krajina mala mať možnosť hovoriť, že nemôžem prijať hovor? Ak mám byť úprimný, myslím si, že by bolo veľmi nezdvorilé neprijať ho," uviedol Trump. Znova sa okrem toho sťažoval, že Čína škodí Spojeným štátom devalváciou, zdaňovaním dovozu z USA a budovaním "mohutnej pevnosti" v Juhočínskom mori. Dodal, že Čína "nám vôbec nepomáha" riešiť situáciu so Severnou Kóreou, aj keď "Čína by mohla tento problém vyriešiť".

Znepokojená Čína

Peking vyjadril "veľké znepokojenie" pre poznámky novozvoleného amerického prezidenta. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Keng Šuang na pravidelnej tlačovej konferencii vyhlásil, že politika "jedinej Číny" je základom čínsko-amerických vzťahov a vyzval nadchádzajúcu americkú vládu, aby rešpektovala citlivosť otázky Taiwanu.

Čína považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a hrozí mu vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. Taiwan napriek tomu funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie, zatiaľ čo v Číne pokračuje režim jednej strany.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok