Pozrime sa na to: Na Slovensku už len po slovensky?

Dnes večer o 20:00 na ta3 sa moderátor Jozef Šivák spolu s odborníkmi pozrie na novelu zákona z dielne ministerstva kultúry. Rezort plánuje sprísniť zákon o štátnom jazyku, to ale vyvoláva obavy. Viac v relácii „Pozrime sa na to“.

Pozrime sa na to (1).png
Foto: ta3

Ministerstvo kultúry plánuje sprísniť zákon o štátnom jazyku, čo vyvoláva obavy o budúcnosť používania menšinových jazykov. Čo prinesie novela a aké napätia môže spôsobiť?

Ministerstvo kultúry pripravuje novelu zákona o štátnom jazyku, ktorá má posilniť postavenie slovenčiny vo vybraných oblastiach úradného a verejného styku.

Navrhované zmeny vyvolali diskusiu o ich dopade na používanie jazykov národnostných menšín.

Prečo je potrebné meniť zákon o štátnom jazyku?

Ministerstvo kultúry uvádza, že niektoré ustanovenia súčasného zákona majú nejednoznačný výklad a často sa nerešpektujú.

Cieľom novely je zabezpečiť účinný štátny dohľad a upevniť postavenie slovenského jazyka v úradnom a verejnom styku.

Navrhované zmeny a ich dopad na používanie menšinových jazykov

Podľa dostupných informácií novela zákona prináša nasledovné zmeny:

• Komunikácia v jazyku národnostných menšín: Existujú obavy, že novela obmedzí možnosť poštárov, vodičov autobusov či sprievodcov vo vlakoch komunikovať v jazyku národnostnej menšiny. Ministerstvo však zdôrazňuje, že novela plne rešpektuje medzinárodné zmluvy a potrebu rozvíjania jazykov národnostných menšín na Slovensku.

• Pamätné a náhrobné tabule: Navrhuje sa, aby názvy na pamätných a náhrobných tabuliach boli primárne v slovenčine, pričom text v menšinovom jazyku by mal byť prekladom zo štátneho jazyka.

• Zvýšenie pokút: Novela plánuje zvýšiť sadzby pokút za nedodržiavanie zákona a zjednodušiť ich vymožiteľnosť. Ministerstvo však uvádza, že pokuty sa nebudú týkať fyzických osôb, ale zamerajú sa na právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov.

Možné dôsledky novely

Kritici novely upozorňujú, že sprísnenie zákona môže viesť k napätiu medzi majoritným obyvateľstvom a národnostnými menšinami, najmä v historickom kontexte predchádzajúcich jazykových zákonov.

Otázkou zostáva, či štát dokáže efektívne presadiť tieto zmeny bez narušenia sociálnej súdržnosti a či nedôjde k obmedzeniu práv menšín na používanie ich materinského jazyka.

V relácii Pozrime sa na to diskutovať budú:

  1. Karol Farkašovský (SNS), poslanec NR SR
  2. Béla Bugár, bývalý politik
  3. György Gyimesi, bývalý poslanec NR SR
  4. János Fiala-Butora, Jazykovedný ústav SAV, právnik
  5. Milan Ján Pilip, zástupca Rusínov v Rade vlády pre národnostné menšiny

Zapojte sa do diskusie aj vy a pošlite svoju otázku na email: pozrimesanato@ta3.com .

Pozrite si celú upútavku.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok