Sinologička a spisovateľka Dominika Sakmárová nás vo svojej novinke Biele mesto zavedie tentoraz na Spiš
Štvrtá kniha talentovanej spisovateľky Dominiky Sakmárovej Biele mesto zavedie čitateľov netradične na Spiš. Dominika je znalkyňou ázijskej kultúry, čo dokázala vo svojich predchádzajúcich úspešných knihách Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre, Kórejské halušky a Mačkohlavý orol. Vyštudovaná sinologička prežila časť života v Kórei, v Číne a na Taiwane, z čoho čerpala práve pre tvorbe svojich netradičných cestopisov. Kniha Biele mesto, ktorá vychádza práve dnes, je iná. V ôsmych poviedkach sa prelína skutočná história Spiša s magičnom a fantáziou. Novinka je doplnená ilustráciami Kristíny Babulic. Ako rodáčka z tejto oblasti zakomponovala do poviedok čriepky skutočných príbehov zo života svojich predkov. Autorka vystúpila aj na konferencii TEDx Bratislava.
Pozývame Vás na stretnutie s Dominikou Sakmárovou pri uvedení knihy do života 27. novembra 2024 o 18.00 v kníhkupectve Martinus Obchodná v Bratislave.
O čom je kniha:
Štvrtá kniha Dominiky Sakmárovej Biele mesto ponúka sedem poviedok, ktoré spája geografická poloha. Tentoraz, na rozdiel od predchádzajúcich „ázijských“ kníh, sa odohrávajú v srdci Spiša – v Spišskom Podhradí a okolitých obciach. Prelína sa v nich skutočná história s tou fantastickou, ba až magickou. Zároveň sú to pestré, svieže príbehy súčasníkov, ktorým príbehy minulosti – zaniknutá modrotlačová dielňa, hrdinské činy obyvateľov Olšavice či zaklínadlá bačov z Levočských vrchov – kolujú v krvi. Poviedkami sa vinie spišské i rusínske nárečie a útržky spišského folklóru. Základom viacerých z nich sú čriepky skutočných príbehov, niektoré pochádzajú priamo z autorkinej rodiny. Poviedka Pamätaj na nás vyhrala Cenu Bibliotéky 2023 a poviedka Bodaj ju porantalo sa dostala medzi piatich finalistov Martinus Ceny Fantázie 2024.
O autorke: Dominika Sakmárová pochádza zo Spišského Podhradia a rodiny jej predkov, Spišiakov aj Rusínov, sú úzko prepletené s dejinami obcí v jeho okolí. Multikultúrna história, ktorou je Spiš známy, ju odmalička tvarovala. Vyštudovala sinológiu a venuje sa čínskej a kórejskej kultúre a jazyku. Jej veľkou záľubou je folklór – vedie vlastnú folklórnu skupinu, zbiera a reštauruje kroje zo Spiša, no šije aj nové krojové súčasti. Popritom organizuje výstavy krojov. Vyšli jej tri úspešné knihy historiek z Ázie: Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre, Kórejské halušky a Mačkohlavý orol.
Viac o knihe: https://www.bux.sk/knihy/775247-biele-mesto.html
Kniha vychádza vo vydavateľstve Ikar, počet strán 176, MOC 14,90 eur.