Spojené štáty oslavujú Deň vďakyvzdania. Rodinná večera vyzerá podobne ako vianočná na Slovensku

28.11.2024 19:25

Spojené štáty oslavujú Deň vďakyvzdania. Spája sa s rôznymi tradíciami. Rodiny jedia pečeného moriaka, New Yorkom sa vinie sprievod.

Deň vďakyvzdania sa slávi každý rok vo štvrtý novembrový štvrtok. Rodinná večera vyzerá podobne ako vianočná na Slovensku. Rodiny sa schádzajú z najrozličnejších kútov krajiny, aby spoločne strávili predĺžený víkend.

„Väčšinou sa teším, že uvidím svojho syna. Budeme s ním aj s jeho priateľka s celou rodinou. To, že môžeme byť spolu počas sviatkov, je úžasné,“ povedala jedna z cestujúcich na Deň vďakyvzdania.

Pozdrav z vesmíru

Na stole nechýba pečený moriak, ani sledovanie zápasu amerického futbalu. Niektorí Američania ho však nemôžu oslavovať doma. Napríklad vojaci či astronauti NASA.

„Naša posádka tu hore len chcela povedať šťastný Deň vďakyvzdania všetkým našim priateľom a rodine, ktorí sú na zemi, a všetkým, ktorí nás podporujú,“ povedala astronautka NASA Suni Williamsová.

Obrovský sprievod plný balónov

Deň vďakyvzdania je aj začiatok sviatočného obdobia, keď sa v uliciach organizujú mnohé sprievody. K tým najznámejším patrí sprievod Macy's. Tento rok predstaví 17 obrovských balónov, 11 pochodových kapiel, 700 klaunov a oslavu uzavrie Santa Claus.

„Balóny v sprievode sú jedinečné. Majú rôznu veľkosť. Nafúkať takýto veľký balón nie je ľahké. Napríklad ak nafúknete hlavu a potrebujete nafúknuť aj čiapku a čiapka nie je nafúknutá, už sa k nej nedostanete,“ vysvetlil organizátor sprievodu Macy's Orlando Veras.

Aký je príbeh sviatku?

História jedného z hlavných sviatkov USA pritom nie je pre všetkých až taká veselá. Siaha do polovice 17. storočia, keď do Severnej Ameriky prišli prví pútnici z Anglicka. Tí v roku 1620 priplávali do dnešných Spojených štátov na lodi Mayflower. Založili prvú kolóniu a mesto Plymouth. Kolonizácia sa však nezačala zľahka. Prisťahovalcov zasiahla krutá zima a mnoho z nových osadníkov zomrelo. Za svoju záchranu sa anglickí kolonizátori môžu poďakovať pôvodným obyvateľom, ktorí im priniesli jedlo a kožušiny. Na jar ich naučili loviť ryby a pestovať kukuricu. Keď sa na jeseň 1621 pútnici dočkali prvej úrody, rozhodli sa osláviť to hostinou s domorodcami. Slávnosť úrody z jesene 1621 sa považuje za historicky prvý Deň vďakyvzdania. Pre pôvodných obyvateľov je tento deň Národným dňom smútku. Spájajú si ho s masakrami, ku ktorým došlo po príchode prvých osadníkov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok