Hovorilo sa o tom 10 rokov. Vodné dielo Gabčíkovo konečne vynovia. Najprv prídu nové žeriavy, potom turbíny
Vodné dielo Gabčíkovo vynovia. Viac ako tridsaťročné žeriavy nahradia nové. Tie budú dôležité pri údržbe diela, ale aj pri plánovanej výmene turbín.
Generálny riaditeľ vodohospodárskeho podniku Peter Molda podpísal so zástupcami firmy Cimolai zmluvu o nákupe dvoch žeriavov, ktoré majú pomôcť pri výmene turbín v Gabčíkove.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba taktiež vo štvrtok (28.11.2024) informoval o rekonštrukcii vodnej elektrárne. Hovorí sa o nej už 10 rokov, predošlý tender zrušili.
Po piatich rokoch sa podarilo úspešne vysúťažiť nové portálové žeriavy za 12,5 milióna eur. Ich cena by mala byť o dva milióny nižšia než sa pôvodne očakávalo.
Pomôžu aj počas záplav
„Budeme ich môcť využívať aj na vyťahovanie naplavenín, ktoré nám prináša veľká voda počas povodní. Pre rôzne iné manipulácie, čiže nielen na samotné vyberanie časti turbín zo strojovne,“ povedal generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Peter Molda.
„Nedajbože vysúťažíme turbíny, keď sem začnú chodiť a na druhej strane nebude funkčný systém, ako ich budeme vedieť z toho vodného diela dostať,“ pýta sa Taraba.
Turbíny sú príliš ťažké
Staré turbíny, ktoré majú priemer takmer desať metrov, sú príliš veľké na to, aby ich súčasné žeriavy dokázali zdvihnúť.
„Portálové žeriavy, ktoré sú na Gabčíkove, majú nosnosť 275 ton. Niektoré časti, ktoré sa budú z tej strojovne vyťahovať, majú aj väčšiu hodnotu ako túto. Čiže v tomto prípade dôjde k spriahnutiu obidvoch žeriavov, aby to tie jednotlivé technické prvky mohli vyberať,“ dodáva Molda.
Podľa Tarabu sú súčasné turbíny už 15 rokov po životnosti. Kedy príde k ich výmene, nie je stále známe. Vyhodnotenie súťaže bolo už dvakrát odložené. Nový termín na otvárenie obálok je stanovený na 11. decembra.
„Pri posledných povodniach sme išli so siedmimi turbínami. Bolo to z toho dôvodu, že jedna turbína bola v dlhodobej odstávke,“ dodáva Molda.
„Pre nás je kľúčové, aby tie turbíny bežali, ale aby boli čo najrýchlejšie vymenené,“ vysvetlil šéf envirorezortu..
Chýba posúdenie útvaru hodnoty za peniaze
„Čo kritizujeme, je, že takejto obrovskej investícii za viac ako 300 miliónov eur nepredchádzalo posúdenie napríklad zo strany útvaru hodnoty za peniaze. Pretože takáto obrovská investícia nemusí priniesť nejaký veľký prínos,“ priblížil bývalý štátny tajomník rezotu Michal Kiča (Demokrati).
Turbíny sa budú vymieňať po dvoch, celý proces by mali dokončiť do 10 rokov od podpisu zmluvy.