Francúzsko neplánuje zadržať Netanjahua kvôli zatykaču ICC. Chráni ho imunita
Francúzsko by zrejme izraelského premiéra Benjamina Netanjahua kvôli zatykaču vydanému Medzinárodným trestným súdom (ICC) nezadržalo. Podľa stredajšieho vyhlásenia francúzskej diplomacie totiž Netanjahu má imunitu, ktorá ho pred zatykačom chráni. Ministerstvo zahraničia sa odvoláva na Rímsky štatút, ktorý fungovanie ICC riadi.
Spolupráca s ICC
Francúzsko patrí medzi krajiny, ktoré ratifikovali Rímsky štatút, a preto má právnu povinnosť spolupracovať so súdom. K plnej spolupráci s ICC sa v dnešnom vyhlásení napokon hlási aj francúzska diplomacia.
Paríž však poukazuje na ustanovenie Rímskeho štatútu, podľa ktorého štáty nemôžu byť nútené vykonať rozhodnutie súdu, ako je zatykač, ak by tým porušili záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva a týkajúce sa imunity. Touto situáciou sa zaoberá napríklad článok 98 Rímskeho štatútu.
„Takáto imunita sa týka premiéra Netanjahua a ďalších dotknutých ministrov, a bude potrebné k tomu prihliadnuť, ak by ICC požiadal o ich zadržanie a vydanie,“ uviedlo francúzske ministerstvo zahraničia.
Ministerstvo tiež uviedlo, že chce naďalej úzko spolupracovať s Benjaminom Netanjahuom a izraelskými predstaviteľmi "na dosiahnutie mieru a bezpečnosti pre celý Blízky východ".
Niektorí rozhodnutie spochybňujú, iní ho nerešpektujú. Zatykač na Netanjahua a Galanta vyvolal pochybnosti
Vymáhanie medzinárodného práva
Francúzsky minister zahraničia Jean-Noël Barrot v stredu v rozhovore so stanicou FranceInfo uviedol, že Francúzsko bude vymáhať medzinárodné právo. Aj on poukázal na možnosť, že niektorí štátni predstavitelia by mohli požívať imunity, ktorá by ich chránila pred zatykačom.
Z vyhlásenia tiež vyplýva, že Netanjahua nebude možné zadržať po dobu, keď bude v premiérskej funkcii, na ktorú sa imunita viaže. ICC vydal zatykače aj na bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta, ktorý už žiadnu vládnu funkciu nemá. Ten sa tak nachádza v odlišnej situácii ako premiér.
Ministerskú interpretáciu Rímskeho štatútu kritizovali zástupcovia francúzskej ľavicovej opozície. Podľa nich postoj diplomacie zaručuje izraelskému premiérovi fakticky beztrestnosť, píše agentúra AFP.
Expert pre ta3 vysvetľuje, čo znamená vydanie zatykača na Netanjahua. Akú relevanciu má haagsky tribunál?
Zatykač na Netanjahua a Galanta
ICC minulý týždeň vydal zatykače na Netanjahua a Galanta kvôli podozreniu zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v Pásme Gazy. Zatykač vydal aj na jedného z lídrov teroristického hnutia Hamas, ktorý je ale podľa izraelských úradov mŕtvy. RozhodnutiaMi ICC by sa mali riadiť krajiny, ktoré ratifikovali Rímsky štatút. Tých je zhruba 120, medzi nimi je aj Česká republika.
Česko patrí medzi jednoznačných podporovateľov Izraela. Podľa vyjadrenia českého ministerstva zahraničia z minulého týždňa v prípade medzinárodných zatykačov koná prokuratúra a polícia, nejde o politické rozhodnutie. Premiér Petr Fiala (ODS) označil rozhodnutie ICC za nešťastné. Oslabuje podľa neho autoritu súdu v iných prípadoch, keď dáva na rovnakú úroveň zvolených predstaviteľov demokratického štátu a lídrov islamistickej teroristickej organizácie.
Orbán pozve Netanjahua na návštevu Maďarska. Bude tu v bezpečí a zatykač nebude naplnený, tvrdí premiér
Pozrite si reportáž z 22. novembra 2024 o autorite ICC: