Prepadáva sa, je neosvetlená a nebezpečná. Župa a mesto spoja sily, cestu dokončia po 30 rokoch

Obyvatelia banskobystrickej časti Pršianska terasa a obce Horné Pršany sa po 30 rokoch dočkajú dokončenia novej prístupovej cesty. Župa sa dohodla s mestom, že chýbajúci deväťstometrový úsek postavia spoločnými silami.

Dokončenie novej prístupovej cesty na Pršiansku terasu a Horné Pršany, ktorá je rozostavaná od začiatku 90. rokov, sľubujú samosprávy už roky. Teraz dostali obyvatelia nový sľub. Investíciu za 5,2 milióna eur zaplatia spoločnými silami mesto aj župa.

Sľuby sa sľubujú

"Náklady na výstavbu samotnej cesty budú naša zodpovednosť. Náklady na výstavbu chodníka a osvetlenia budú hradené mestom Banská Bystrica," uviedol predseda BBSK Ondrej Lunter.

Už o pár dní to ale ešte musia schváliť mestské aj krajské zastupiteľstvá. Zároveň musia dotiahnuť dohodu s developermi, ktorí už prisľúbili, že na cestu takisto prispejú.

Obyvatelia môžu prísť o cestu domov

"Tento projekt spí už 30 rokov. Cesta, ktorá momentálne vedie na Pršiansku terasu, je v havarijnom stave. Prepadáva sa, je neosvetlená a nebezpečná," hovorí primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

"Reálne, ak dôjde k ďalším zdržaniam, hrozí, že sa oddelí mestská časť Pršianska terasa a Obec Horné Pršany, čo by znamenalo, že k svojim domovom sa nedostane 2-tisíc obyvateľov," konštatoval predseda dopravnej komisie BBSK Jakub Gajdošík.

Obyvatelia tejto časti Banskej Bystrice a obce Horné Pršany sú ale zdržanliví. V minulosti dostali množstvo sľubov, ktoré sa nenaplnili. Nepomohli petície ani hrozba blokády cesty.

Raz boli, raz neboli

"Za pána Kotlebu a pána Manku boli peniaze. Potom zrazu peniaze zmizli. Každé štyri alebo päť rokov sa táto informácia zopakuje počas volieb. Sľuby sa dávajú, no obyvatelia Horných Pršian smútia," uviedol starosta Horných Pršian, člen petičného výboru Ivan Dobrota.

"Tá situácia je neudržateľná. Výstavba tejto cesty je nevyhnutná," hovorí predseda petičného výboru Eduard Genserek.

Zmluvu podpíšu po dohode

"Tá chuť po výstavbe tu je. Myslíme si, že touto združenou investíciou mesta a samosprávneho kraja sa nám tento projekt môže podariť," hovorí primátor Banskej Bystrice.

"V tejto chvíli rokujeme s viacerými developermi a očakávame, že viacerí z nich sa na financovaní podieľajú. Suma, ktorú súkromní investori prinesú, sa alikvótne prerozdelí medzi mesto a kraj," vysvetlil Lunter.

Župa tvrdí, že už má všetky povolenia aj vysúťaženého zhotoviteľa, pričom pôvodná cena vyše 5 miliónov išla výrazne dole. Zmluvu ale podpíšu až po dohode s developermi.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok