Otázky a odpovede: Čo doteraz vieme o potopení výletnej lode v Egypte, na ktorej sa plavili aj Slováci?

26.11.2024 15:49

V pondelok 25. novembra došlo v Egypte k tragickému incidentu, keď výletnú loď Sea Story, na ktorej bolo 31 zahraničných turistov a 13 domácich, prevrátila v Červenom mori obrovská vlna. Tento nešťastný prípad vyvolal mnoho otázok.

Sea Story loď
Foto: X/Divernet.com

Pri pobreží Červeného mora v Egypte sa v pondelok (25. 11.) potopila loď s turistami, medzi ktorými boli aj traja Slováci.

Častými príčinami nehôd lodí na Červenom mori a Níle sú preplnenosť a nízke bezpečnostné normy, uvádza britský denník The Independent.

Čo presne sa stalo a aké okolnosti predchádzali tragédii?

Aké služby ponúkala loď Sea Story turistom?

Sea Story bola loď určená na potápačské výlety, ktorá mala základňu v blízkosti prístavu Marsa Alam v Červenom mori. Išlo o jedno z desiatok podobných plavidiel, ktoré potápačov vozia na jedny z najzaujímavejších podmorských lokalít na svete.

Týždenná plavba s prevádzkovateľom potápačskej lode Dive Pro Liveaboard stojí 1 220 eur, pričom počas plavby si turisti môžu užiť tri až štyri ponory za deň.

Aké vybavenie mala loď Sea Story?

Moderná potápačská loď bola postavená v roku 2022 a mala 16 dvojlôžkových kajút - miesto pre 32 potápačov a bežnú 12-člennú posádku (osem námorníkov a štyroch kuchárov).

Guvernorát Červeného mora uviedol, že loď prešla bezpečnostnou inšpekciou v marci 2024.

Aké boli podmienky pred plavbou?

Egyptský meteorologický úrad v sobotu 23. novembra varoval pred vysokou hladinou mora, 12-metrovými vlnami a vetrom dosahujúcim 40 km/h, pričom na nedeľu (24. novembra) a pondelok (25. novembra) neodporúčal námornú aktivitu.

Loď Sea Story napriek tomu vyplávala v nedeľu 24. novembra na päťdňovú plavbu z prístavu Port Ghalib. Do Hurgady mala doraziť v piatok 29. novembra.

Je Červené more nebezpečné pre lodnú dopravu?  

Červené more nie je bežne považované za nebezpečné, no môžu sa tu vyskytnúť intenzívne búrky.

V minulosti sa tu odohrali vážne nehody, vrátane tragédie z roku 2006, keď sa po požiari na palube potopil trajekt. O život prišlo okolo 1 000 ľudí, pričom sa predpokladá, že k nehode prispelo zlé počasie.

V júni 2023 zahynuli pri požiari na palube inej potápačskej lode Hurricane, ktorá sa nachádzala blízko miesta potopenia Sea Story, traja britskí turisti.

Britské ministerstvo zahraničných vecí upozornilo na riziká preplnených plavidiel a nízkych bezpečnostných noriem, ktoré v minulosti viedli k nehodám plavidiel v oblasti Červeného mora.

Aké sú odporúčania pre tých, ktorí uvažujú o potápačských výletoch v Egypte?  

Najbezpečnejšie je rezervovať si kompletný balíček služieb (letenky, ubytovanie a aktivity) cez spoľahlivého a overeného prevádzkovateľa, ktorý sa postará o bezpečný priebeh dovolenky.

Treba však počítať s tým, že miestne bezpečnostné normy nemusia dosahovať úroveň iných krajín.

Detaily tragédie

V pondelok (25. 11.) skoro ráno vyslal člen posádky lode núdzový signál, po ktorom plavidlo zmizlo z radarov v oblasti koralového útesu Šaab Sataya. Následné pokusy o obnovenie kontaktu s loďou už neboli úspešné.

Na palube sa nachádzala aj slovenská rodina z okresu Galanta – dvaja dospelí a jedno dieťa. Všetky tri osoby sa podarilo nájsť a sú v poriadku.

Medzi cestujúcimi boli okrem Slovákov aj občania Nemecka, Británie, USA, Číny, Poľska, Belgicka, Španielska, Írska, Švajčiarska a Fínska.

Pozrite si reportáž o Slovákoch z potopenej lode v Egypte:

Témy: Egypt loď turisti
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok