Potenciál jadrových zbraní je desivý, povedala o Putinovej moci Merkelová. Krajinám radí, ako na Trumpa

Odkedy odišla z politiky, rozhovory poskytuje len zriedka. Angela Merkelová prelomila mlčanie a pri príležitosti vydania jej memoárov pre BBC hovorila o tom, že vojna na Ukrajine by začala skôr, ak by nezablokovala jej vstup do NATO. Krajinám radí, ako komunikovať s Trumpom a či jej chýba politika.

Merkelovej priznanie: Na Moskvu som už nemala žiadne páky. Pre Putina je moc to jediné, čo sa počíta
Foto: TASR/AP

Merkelová je presvedčená, že vojna na Ukrajine by sa začala skôr a pravdepodobne by bola ešte horšia, keby Kyjev začal cestu k členstvu v NATO v roku 2008.

Ukrajina vtedy nebola pripravená na vojnu

„Vojenský konflikt by začal ešte skôr. Bolo mi úplne jasné, že Putin by sa nečinne nepozeral na vstup Ukrajiny do NATO. A vtedy by Ukrajina ako krajina určite nebola taká pripravená, ako bola vo februári 2022,“ povedala dlhoročná nemecká kancelárka Nemecka pre BBC.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s ňou nesúhlasí. Rozhodnutie Merkelovej o NATO, ktoré podporil aj vtedajší francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, označuje za "omyl", ktorý povzbudil Rusko.

Merkelovú znepokojujú Putinove hrozby použitia jadrových zbraní. „Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabránili použitiu jadrových zbraní,“ uviedla bývalá nemecká kancelárka.

„Našťastie o tom pred časom hovorila aj Čína. Nemali by sme byť paralyzovaní strachom, ale musíme si tiež uvedomiť, že Rusko je popri USA jednou z dvoch najväčších jadrových mocností na svete. Potenciál je desivý,“ myslí si.

Merkelová tvrdí, že urobila všetko, čo bolo v jej silách, aby zabezpečila mierové spôsoby spolupráce s Ruskom. Putin začal svoju rozsiahlu inváziu na Ukrajinu len niekoľko mesiacov po jej odchode z funkcie.

Anketa

Obávate sa toho, že Rusko použije jadrové zbrane?

Áno, bojím sa
- %
Nie, nemyslím si, že ich Putin použije
- %
Neviem, musíme počkať, ako sa konflikt vyvinie
- %
Celkovo hlasov: 213

Lacný plyn ako nástroj Ruska

Za Merkelovej vlády sa Nemecko a jeho energeticky náročný priemysel stali závislými od Moskvy. Nemecko vybudovalo dva plynovody priamo prepojené s Ruskom. Zelenskyj označil tento lacný plyn za geopolitický nástroj Kremľa.

Merkelová tvrdí, že pri plynovodoch mala dva motívy: nemecké obchodné záujmy, ale aj udržiavanie mierových vzťahov s Ruskom.

Členovia EÚ a NATO vo východnej Európe s ňou dôrazne nesúhlasili. Poľský poslanec Radoslaw Fogiel uviedol, že nemecké peniaze za plyn napĺňajú ruskú vojnovú pokladnicu. Podľa neho sa použili na financovanie invázie na Ukrajinu.

Merkelová trvá na tom, že sa snažila obmedziť ruské útoky na Ukrajinu pomocou diplomacie a rokovaní, ktoré - ako priznáva - nakoniec zlyhali.

Nemecko je závislé na ruskom plyne

Sankcie proti ruskej energetike silno zasiahli nemecký priemysel. Krajina je nútená hľadať iných dodávateľov a teraz nakupuje drahý skvapalnený zemný plyn. Podniky tvrdia, že ich ochromujú náklady.

Európske vzťahy s Ruskom sa po invázii na Ukrajinu začali budovať nanovo.

Merkelová kládla svoju krajinu a jej ekonomické záujmy na prvé miesto, keď prišlo na nákup ruskej energie alebo počas krízy eurozóny. Nemecko však teraz niektorí označujú za "chorého muža Európy". Kedysi bolo veľmocou vo vývoze, dnes je jeho ekonomika tesne nad recesiou.

Za vlády Merkelovej sa Nemecko stalo závislým nielen od Ruska, pokiaľ ide o energiu, ale aj od Číny a USA, a to v obchode. Tieto rozhodnutia neobstáli v skúške časom.

Merkelová radí, ako na Trumpa

Donald Trump sa vyhráža, že pri nástupe do Bieleho domu v januári 2025 zavedie clá na dovoz. Európske krajiny sa obávajú, ako ich to ovplyvní. Merkelová má pre ne rady.

„Je naozaj dôležité vedieť, aké sú vaše priority, jasne ich prezentovať a nebáť sa, pretože Donald Trump vie byť veľmi priamočiary,“ povedala. Podľa jej skúsenosti sa Trump vyjadruje veľmi jasne a ak k podobnej rétorike pristúpia aj ostatní, nastane "určitý vzájomný rešpekt".

Ale európski lídri, ktorí čelia USA, Číne a Rusku, majú obavy – pravdepodobne ešte väčšie ako za čias Merkelovej.

Ekonomiky sú pomalé, voliči nespokojní, tradičná politika je pod tlakom krajnej pravice a krajnej ľavice. Trump javí malý záujem o posilnenie európskej bezpečnosti, hoci na Blízkom východe a v Európe zúri vojna.

Merkelová dodala, že ak od nej svetoví lídri, ktorých dobre pozná, pýtajú rady, rada im odpovedá. Na otázku, či jej chýba moc a politika, však rýchlo a jasne odpovedala: "Nie, vôbec."

Pozrite si rozhovor s analytičkou o memoároch Angely Merkelovej z 26. novembra:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok