Zadlžili Slovensko, tvrdí Hlas na bilbordoch. Čísla však nesedia, strana o etike kampane mlčí
Za bilbordy s nápismi "Zadlžili Slovensko", ktoré je možné nájsť po celej krajine, je zodpovedný koaličný Hlas-SD. Podľa kampane bývalí ministri či dokonca ľudia, ktorí Slovensko nikdy neriadili, zanechali obrovské dlhy. Skutočné dáta sú však v rozpore s týmito tvrdeniami.
Slovensko zaplavili bilbordy s vystrihnutými hlavami opozičných politikov a veľkým nápisom „zadlžili Slovensko“. Na reklamných plochách sú čiernobiele fotografie bývalých vládnych predstaviteľov - Igora Matoviča, Jaroslava Naďa a Richarda Sulíka, ale aj úradníckeho premiéra Ľudovíta Ódora či dokonca predsedu hnutia PS Michala Šimečku, ktorý vo vláde nikdy nebol.
Bilbord ďalej odkazuje na webovú stránku, na ktorej je možné nájsť sumy, o ktoré vraj daní politici Slovensko pripravili. Matovič údajne „rozhajdákal“ 1,6 miliardy, Naď 2 miliardy a Sulík 4 miliardy. V prípade dvojice Šimečka a Ódor stránka tvrdí, že Slováci by pod ich taktovkou prišli o 7 miliárd eur.
Za túto politickú kampaň je zodpovedná koaličná strana Hlas-SD, resp. agentúra Creo Advertising, s ktorou subjekt už dlhšie spolupracuje. Bilbordy a súvisiaca stránka však vyvolávajú minimálne etické otázky, upozorňuje mimovládna organizácia Transparency International Slovensko.
Zrejme nerešpektuje etický kódex
„Kampaň, nálepkujúca politických súperov ako gamblerov zodpovedných za miliardové škody len na základe vlažného prístupu k faktom, naráža na etické princípy vedenia kampaní,“ píše v príspevku na sociálnej sieti.
Šutaj Eštok počas kampane očierňoval Korčoka, tvrdia mimovládky. Štátna volebná komisia sa tým odmieta zaoberať
Ako ďalej vysvetľuje Transparency International, etický kódex volebnej kampane, ktorý pred parlamentnými voľbami minulý rok pripravila Asociácia Public Relations, stanovuje, že politická reklama by sa mala vyhýbať nekalým praktikám, manipulácii negatívnymi emóciami a náladami v spoločnosti. Mala by byť pravdivá, rešpektujúca voči súperom, neklamať a používať overené údaje a relevantné zdroje informácií.
Kampaň strany Hlas realizuje agentúra Creo Advertising, ktorá nie je členom tejto asociácie.
Problematická je aj skutočnosť, že ani pri bližšom skúmaní bilbordu nie je jasné, kto je za kampaň zodpovedný. To, že si ju objednal Hlas, sa dá zistiť až vo vyhlásení o ochrane osobných údajov na spätej webovej stránke a z niekoľkých reklám na facebookovom profile strany.
Čísla nesedia
Takisto nie je zrejmé, na základe čoho autori kampane vypočítali sumy, o ktoré údajne Slovensko vinou bývalých vládnych predstaviteľov prišlo.
Napríklad, exministra obrany Naďa kampaňový počin obviňuje z odzbrojenia slovenskej armády a prisudzuje mu škodu 2 miliardy eur. Najvyšší kontrolný úrad však v minulosti vypočítal, že Slovensko Ukrajine, v rámci pomoci s obranou proti ruskej invázii, odovzdalo vojenský materiál za približne 700 miliónov eur. Časť z týchto peňazí sa krajine vráti zo zdrojov Európskeho mierového nástroja.
NATO sa nedá odradiť od pomoci Ukrajine. Nové ruské rakety nezmenia priebeh vojny, tvrdí Aliancia
V prípade bývalého ministra hospodárstva Sulíka zas webstránka tvrdí, že môže za „drahé energie“. Ak má autor kampane na mysli samotné ceny energií, tak tvrdenie nedáva celkom zmysel, keďže minister na tento faktor nemá vplyv. Ceny má na starosti Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), odvíjajú sa však aj od trhových cien samotných komodít.
Štátnu kasu však zaťažila plošná energopomoc, ktorá naozaj vznikla v minulom volebnom období. Tá však existuje dodnes a vláda Roberta Fica sa zatiaľ nepokúsila o zmeny v jej fungovaní.
Podobné problémy sa objavujú aj vo zvyšku tvrdení. Ich možnú nepresnosť však autor kampane poisťuje formulkou na samotnom spodku webovej stránky. „Obsah tejto stránky môže byť fiktívny a nezodpovedať skutočným udalostiam či postavám. Informácie a opisy môžu byť prikrášlené za účelom zábavy alebo umeleckého vyjadrenia. Akékoľvek podobnosti so skutočnými osobami sú náhodné,“ varuje.
So žiadosťou zodpovedať otázky ohľadom kampane ta3 oslovila komunikačné oddelenie strany Hlas. Odpoveď sme zatiaľ nedostali. V prípade odpovede ju do článku doplníme.
Pozrite si reportáž o zadlžovaní štátu: