Slovensko investuje do budúcnosti: Nový superpočítač posunie výskum a vývoj na vyššiu úroveň

dnes 17:02

Nový superpočítač, ktorý vzniká vďaka spolupráci štátu, akadémie a univerzity, umožní slovenským vedcom a inovátorom riešiť zložité problémy a urýchli vývoj nových technológií. O tom, či to bude mať nejaké prínosy aj pre bežných ľudí debatovali odborníci na konferencii televízie ta3 Superpočítač a Slovensko.

panel 1.jpg
Foto: Robert Hüttner

Výkonné výpočtové centrá alebo superpočítače sú strategickou technológiou a strategickou investíciou, konštatoval na úvod konferencie štátny tajomník MIRRI SR Ivan Ivančin. „Vidíme tento trend naprieč celým svetom, kde vnímame nejakú formu pretekov v rámci vytvárania superpočítačových infraštruktúr. Superpočítač pomáha naprieč rôznymi vednými disciplínami a naprieč rôznymi priemyselnými odvetviami. Európska komisia definuje superpočítač ako kľúčovú technológiu a preto aj v roku 2018 vytvorila spoločný podnik, ktorý zastrešuje desiatky krajín Európskej únie a zastrešuje aj finančné aktíva. Od roku 2018 sa rozbehol tento podnik a v roku 2021-2027 máme 7 miliárd eur na to, aby sme vyprodukovali a vytvorili infraštruktúru superpočítačov v rámci Európy,“ uviedol s tým, že cieľom tohto podniku je zabezpečenie technologickej autonómie a zlepšenie kvality Života Európanov.

Spoločne s partnermi, Slovenskou akadémiou vied a Technickou univerzitou Košice, vytvárajú dve infraštruktúry v rámci jedného klastra. „Snažíme sa akcelerovať a využívať potenciál regiónov a ľudského kapitálu,“ dodal.

Súkromný sektor

Generálny riaditeľ Sekcie digitálnej agendy MIRRI SR Michal Ilko priznal, že ich už kontaktovali aj ľudia zo súkromného sektora s dotazom, či už majú vytvorené prostredie na to, aby mohli priniesť investície na územie Slovenskej republiky. „My sa teraz nachádzame vo fáze, kedy superpočítač nie je iba pre štát, ale už chodí aj súkromný sektor. Dovolím si povedať, že v priebehu pár rokov už súkromný sektor bude hrať väčšiu rolu v superpočítačovej infraštruktúre. Náš záujem je vytvoriť práve ekosystém a taký ten základ, aby sme boli pripravení práve na to, že tieto investície budú prichádzať,“ povedal.

Členka predsedníctva SAV Ivana Budinská zdôraznila, že Slovenská akadémia vied prijala úlohu vybudovať superpočítač pre národné superpočítačové centrum s veľkou zodpovednosťou a veľkou vážnosťou. „Od roku 2012, kedy bola spustená slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie. takáto veľká investícia na Slovensku nebola. Preto sa veľmi tešíme, že sme dostali túto úlohu a že môžeme byť súčasťou tejto veľkej veci,“ povedala.

Green500

Dodala, že podľa štúdie uskutočniteľnosti, kde zisťovali potenciál využitia superpočítača, nakoniec usúdili, že ambíciou by malo byť vybudovať superpočítač, ktorý by mal ambíciu umiestniť sa v prvej 500 najvýkonnejších superpočítačov na svete. „Vzhľadom na globálne výzvy v oblasti environmentálneho vývoja a ekológie našou ambíciou je vybudovať počítač, ktorý by sa umiestnil v Green500. Sú to superpočítače, pri ktorých pomer výkonu a príkonu je veľmi výhodný a teda ekologicky veľmi priaznivý. S týmto ohľadom sme teda pristúpili aj k obstarávaniu superpočítača a veľmi sa tešíme, že budeme mať superpočítač, ktorý bude mať veľmi dobré parametre práve v tejto oblasti,“ uviedla.

Negatívny trend

Prorektor pre inovácie a transfer technológií Technickej univerzity v Košiciach Juraj Gazda konštatoval, že tí, ktorí sú aktívni a činní na univerzitách, si naplno uvedomujú, že okrem základného aplikovaného výskumu je ich povinnosťou realizovať transfer technológií, generovanie patentov a podpora inovačných centier a startupov.

„Nanešťastie v súčasnosti je nutné si priznať, že v niektorých týchto základných pilieroch máme nedostatky. Napríklad nedávno realizovaný prieskum o výskumnej činnosti na Slovensku ukázal, že vieme generovať naozaj kvalitné výstupy v zahraničných časopisoch, avšak ich početnosti je relatívne nízka, vzhľadom na celkový počet zamestnancov akadémii. Rovnako v oblasti transferu technológií si uvedomujeme, že v súčasnosti podľa najnovších štatistík sa nachádzame na jednom z posledných priečok v rámci podaných priemyselných patentov v Európskej únii. Sme presvedčení, že existencia superpočítača nám umožní zvrátiť tento negatívny trend, či už v oblasti základného výskumu, a to tým, že sa staneme atraktívnejšími pre našich zahraničných partnerov, zahraničné inštitúcie a prestížne univerzity,“ povedal.

Takisto z pohľadu transferu technológií očakáva, že kolegovia z priemyselného sektoru ich budú navštevovať a za predpokladu, že budú vedieť jednoznačne vedieť definovať svoj problém, oni im s pomocou superpočítača dokážu efektívne tento problém vyriešiť.

Viac zaujímavostí o superpočítači si pozrite vo VIDEU.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok