Protesty vo Volkswagene. Spoločnosť trvá na uzatváraní fabrík, chce pokračovať s prepúšťaním

dnes 11:00

Automobilka Volkswagen napriek stupňujúcim sa protestom odborov naďalej trvá na prepúšťaní a zatváraní tovární v Nemecku. Šéf materskej značky Thomas Schäfer povedal pre Welt am Sonntag. Podľa neho je to nevyhnutné, ak chce spoločnosť znížiť náklady o štyri miliardy eur.

Volkswagen
Foto: TASR/AP

"Akékoľvek riešenie musí v konečnom dôsledku znížiť nadmernú kapacitu a náklady. Nemôžeme na to len nalepiť náplasť a ťahať to von. To by sa nám neskôr veľmi vypomstilo," povedal Schäfer pre týždenník.

Hoci väčšinu plánovaného znižovania počtu pracovných miest v nemeckej automobilke, ktoré spoločnosť nevyčíslila, možno čiastočne dosiahnuť bežnými úbytkami a predčasnými odchodmi do dôchodku, podľa Schäfera to nebude stačiť.

"Trvalo by to jednoducho príliš dlho. Nemá zmysel odkladať reštrukturalizáciu do roku 2035. Dovtedy by nás už konkurencia nechala za sebou," povedal šéf Volkswagenu. Zdôraznil, že reštrukturalizácia VW by sa mala ukončiť skôr za tri ako za štyri roky.

Konflikt s odbormi a štrajk

Schäferove slová ďalej prehlbujú konflikt s odbormi, ktoré od decembra hrozia štrajkami v automobilke, poznamenala agentúra Reuters. Lídri odborov požadujú, aby automobilka predložila riešenia na rokovania o mzdách a kapacitách, ktoré vylúčia zatváranie tovární a výrazné prepúšťanie.

Podľa Schäfera v súčasnosti neexistuje nádej, že sa dopyt v Európe výrazne zotaví. Upozornil tiež, že náklady na pracovnú silu v nemeckých závodoch Volkswagenu sú približne dvakrát vyššie ako v podobných továrňach a vlastných závodoch VW v južnej a východnej Európe.

Reakcia šéfa Volkswagenu

Šéf Volkswagenu uviedol, že pokračujúce úsilie o úsporu nákladov viedlo k pozitívnemu vplyvu na zisk vo výške približne 7,5 miliardy eur, pričom dodal, že je potrebné ušetriť ďalšie 4 miliardy eur.

Spoločnosť v súčasnosti nevidí spôsob, ako sa vyhnúť zatváraniu závodov v Nemecku. A prípadné zatvorenie by sa podľa Schäfera netýkalo len automobiliek, ale aj závodov na výrobu komponentov.

Napätá situácia v spoločnosti Bosch

Situácia je napätá aj v dodávateľskej spoločnosti Bosch. Okrem toho, že spoločnosť ruší tisíce pracovných miest, skracuje aj pracovný týždeň a mzdy niektorých svojich zamestnancov v Nemecku, aby znížila náklady. Celkovo sa to týka približne 10 000 ľudí.

Zamestnanecká rada vyjadruje nesúhlas s týmito opatreniami. Jej šéf Frank Sell pre tlačovú agentúru DPA uviedol, že škrtanie platov zamestnancov dosiahlo v spolupráci s vedením nové dno a ohrozuje sociálny zmier v podniku.

"Teraz budeme organizovať náš odpor voči týmto plánom na všetkých úrovniach," povedal Sell.

Pozrite si archívnu reportáž zo 4. septembra 2024 o tom, ako Volkswagen zvažoval zatváranie tovární.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok